Strom jste skáceli, ale co s pařezem? Je nevzhledný, zavazí, rostou na něm houby. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se pařezu zbavit. Stačí si jen vybrat ten, který vám vyhovuje nejvíce.
Přírodní cesty
Pařez obalte vrstvou kompostu, tím přilákáte rozkladné bakterie a hmyz. Klidně čas od času na pařezový kompost přihoďte další trávu nebo listí. Dají se použít také zbytky z kuchyně, dokonce i kávová sedlina.
Další možností je navrtat do pařezu díry a do nich vložit podhoubí dřevokazných hub. Takhle houby nebudou rozkládat a likvidovat pařez jen zvenku, ale také zevnitř. A celý proces se urychlí. Někdo do děr sype i kuchyňskou sůl.
Každý chvilku tahá pilku
Nejklasičtější řešení je pařez uříznout motorovou pilou co nejblíže zemi, případně ořezat i z boků. Pak se pařez obkope a následně vykutá, tudíž vytáhne. Náročnost práce závisí na druhu stromu. Některé stromy mají pařezy mělké a krátké, v tom případě to bude práce na dvě hodinky, se starými, hlubokými pařezy si užijete podstatně déle.
Fréza na pařezy
Stroj, který doma zjevně nemáte, tudíž byste si ho museli půjčit, je vhodný k odstranění velkých, silných, zarputilých pařezů. Fréza má kotouč s ostrými zuby, který drtí pařez na malé kousky. Dokonce dokáže odstranit i kořeny do hloubky několika desítek centimetrů.
Chemie
Na trhu seženete speciální látky, které urychlují hnití dřeva. Do pařezu navrtáte díry (o průměru cca 2 cm a hloubce 20 cm) a tyto chemikálie do děr nalijete. Dle potřeby doléváte. Po několika týdnech či měsících bude pařez velice nahnilý, snadno ho pak vyštípete nebo vypálíte.
Vypálení
Výborné pro suché, staré pařezy, které budou dobře hořet. Pařez obalte suchým dřevem nebo papírem a zapalte. Postupně dojde ke spálení celého pařezu. Jde o způsob levný a účinný, ale dbejte na bezpečnost. Oheň hlídejte a buďte připraveni zasáhnout.
Foto: Shutterstock, zdroj: Farmarskykoutek, Zahradkarskaporadna, Napady-navody, Architecturaldigest, DreamWorks