Ne nadarmo se říká, že tupým nožem se člověk pořeže spíš než ostrým. A navíc vaření s tupým nožem se rovná šílenému utrpení. Jakmile nůž nabrousíte, půjde vám práce pěkně od ruky a vy se místo nadávání můžete těšit z pokrájeného obsahu bublajících rendlíků. Jak nože co nejlépe nabrousit?
Zázračný roztok
Někteří profesionálové jsou k této technice skeptičtí, takže doporučujeme vyzkoušet jen na starších nožích, které už mají odžito, nicméně výsledky jsou dechberoucí. Vezměte si starý tupý nůž a nechte jeho ostří nahřát nad plamenem. Ideální bude plynový hořák, ale můžete zkusit i svíčku nebo oheň. Mezitím si připravte jednoduchý roztok ze soli a vody. Zkrátka rozpusťte sůl ve vodě a zamíchejte. Nalijte do dostatečně mělké a velké misky. Jakmile bude nůž rozehřátý, ponořte jeho ostří do solného roztoku. Pak jej naostřete. Opět namočte a opět přebruste. A takhle postupujte až dokud nůž nebude tak ostrý, jak jste si představovali.
Broušení vs. ostření
Ostření zarovnává mikroskopické zoubky a trhlinky v čepeli, ale neodstraňuje z ní ocel. Dá se provádět často, klidně po každém použití. Naproti tomu broušení je komplexnější, odebírá z nože čepel a vytváří nový okraj. Provádí se maximálně 2x za rok. Oba termíny se však velice často zaměňují a to i mezi kulináři.
Broušení pomocí brusky
Brusky existují ruční nebo elektrické. Nůž jimi několikrát protáhneme směrem k sobě. Tato varianta je uživatelsky jednoduchá.
Broušení pomocí ocílky
Levou rukou držíme ocílku opřenou hrotem dolů o suchý, pevný povrch. Pravou rukou přiložíme čepel nože zadním koncem na ocílku a táhneme směrem dolů a zároveň k sobě. Nůž s ocílkou musí svírat úhel cca 20°. Po broušení vždy nůž přetřeme suchým hadříkem. Ocílky se vyrábějí keramické nebo diamantové.
Co s drahými noži?
Pokud máte nože, na které jste pyšní, kvalitní nože, které nebyly zrovna nejlevnější, a nechcete si je zničit, raději je jednou, dvakrát do roka odneste nabrousit k profesionálovi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Profikuchar, YouTube, TheGousto, OutdoorLife