Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak láteřit, že už nezbylo místo pro další přírodní odpad. Posekaná tráva se dá totiž využít mnoha způsoby.
Bio hnojivo
Posekanou trávu můžete úplně klidně nechat ležet na trávníku, tedy sekat bez koše. Tráva se tak přirozeně stane hnojivem pro váš trávník. Tento postup však nedoporučujeme v případě, že děláte vše možné, abyste měli pravý anglický trávník bez plevelů. Potom trávu raději využijte jinak.
Přírodní mulč
Posekaná tráva skvěle poslouží pro mulčování keřů, stromů, ale klidně i ovoce a zeleniny. Tráva jako mulč rostlinám pomáhá udržovat vlhkost a brání prorůstání plevele. Navíc dodá zemině potřebné živiny. Jen to nepřežeňte, vrstva by měla být relativně nízká, ať nedochází k zapaření zeminy a nevznikají plísně.
Kompost
Místo do bio popelnice můžete trávu umístit třeba na kompost. Jen pozor, aby jí tam nebylo moc. Když chceme, aby se kompostu dařilo, potřebujeme dodávat jak dusík, tak uhlík. Tráva produkuje dusík, listí nebo piliny uhlík. Ideální poměr dusíku a uhlíku je 1:3. V ideálním případě by se každá vrstva trávy měla posypat ještě trochou vápna (běžný vápenný hydrát).
Nový záhon
Posekaná tráva se klidně může hodit i do záhonu. Pokud zakládáte nový záhon, vystelte ho kvalitní zeminou, na to rozložte vrstvu posečené trávy a opět navrstvěte větší vrstvu zeminy a tak dále, poslední vrstvou by měla být tráva.
Bramborový záhon
Vysekejte si na pozemku místo, položte na něj brambory a zaházejte je posekanou trávou, kterou budete průběžně přidávat. Vrstva trávy by měla sahat do výšky alespoň 50 cm. Občas zalijte a za 6-10 týdnů zjistíte, zda vám bramborový záhon prosperuje.
Krmivo pro zvířata
Jak čerstvá, tak sušená tráva poslouží jako potrava pro hospodářská zvířata. A dokonce i někteří domácí mazlíčci jako jsou třeba králíci nebo morčata posekanou trávou rozhodně nepohrdnou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskestavby, Homeincube