Obklopovat se přírodou je sice zdravé jak pro tělo, tak duši, ale na některé rostliny bychom si měli dát pozor, a to zvláště v případě, že máme děti nebo domácí mazlíčky. Projděte si zahradu, jestli náhodou nepěstujete některou z jedovatých rostlin.
Tis červený
Za našich dětských let ho bylo všude plno a vím, že nám dospělí často zdůrazňovali, že je jedovatý. Avšak stále ještě existuje spoustu dětí nebo třeba i domácích mazlíčků, kteří o nebezpečí tisu nemají ani páru. Neměla by se konzumovat nejen semena, ale ani zelené části rostliny. Po požití hrozí srdeční arytmie, rozšířené zorničky, závrati a nepříjemné nevolnosti, v nejhorším případě i srdeční selhání.
Rododendron
Oblíbený keř, často vysazený na zahradách, v blízkosti teras nebo také mezi bytovými domy. Jedovaté jsou nejen listy a květy, ale také pyl a nektar. Příznaky odpovídají zkonzumovanému množství. Toxiny jsou nebezpečné hlavně pro srdce.
Břečťan
Kdo by to byl řekl, že i obyčejný břečťan může být nebezpečný? Rostlina po odkvětu tvoří bobule, které jsou jedovaté, stejně jako listy. Břečťan dokáže způsobit prudkou otravu.
Cesmína
Nádherná stálozelená rostlina, často využívána jako dekorace. Nicméně její listy a semena charakteristické červené barvy jsou bohužel rovněž jedovaté. Obsahují terpeny a alkaloidy, které způsobují otravu, následné prudké nevolnosti a bolesti srdce.
Hasivka orličí (kapradina)
Nejčastěji ji najdeme v lese, na okrajích polí a pasekách, ale mnozí ji s oblibou pěstují i na svých zahradách, protože se jí výborně daří ve stínu a v polostínu a dokáže dorůst až do dvou metrů. Všechny její části však obsahují jedovaté látky, dokonce je považována za karcinogenní. Proto je její pozření velice nebezpečné.
Oleandr bobkovice
Stálozelený keř, který dokáže dorůst až do třímetrové výšky, často krášlí naše terasy svými nádhernými barevnými květy. Tento druh oleandru však obsahuje toxin, po jehož požití nastoupí problémy se srdcem, může dokonce dojít i k jeho zástavě.
Foto: Shutterstock, zdroj: RHS, GoodHouseKeeping