Vyrobit díru v sádrokartonu není nic až tak složitého. Stačí potřebovat posunout elektřinu, nešikovně stěhovat nábytek nebo mít akční děti. Pro někoho poničený sádrokarton může znamenat absolutní katastrofu, ale nebojte se. Zlaté české ručičky si přece s takovou drobností hravě poradí. Pokud jste alespoň trochu zruční, zvládnete si sádrokarton vyspravit sami.
Jak na menší díry?
Pokud díry nejsou příliš hluboké a byla porušena pouze vnější vrstva dvojitého opláštění, stačí poškozené místo jednoduše přetmelit. Jakmile první vrstva tmelu zaschne, přetmelíme místo ještě výztužnou páskou. Vložíme ji do vrstvy tmelu a špachtlí ji zatlačíme. Necháme trochu zavadnout a pak celé místo přetáhneme ještě jednou tenkou vrstvou tmelu. Nerovnosti přebrousíme po úplném zaschnutí tmelu.
A co když je poškození větší?
Vypomůžeme si kouskem sádrokartonové desky. Do dutiny vložíme kousek profilu. K němu přišroubujeme kus sádrokartonové desky vyřezané na míru. Spáry, které nám zůstaly, vyplníme spárovacím tmelem a necháme vyschnout. Poté naneseme slabou vrstvu tmelu, do které vložíme výztužnou pásku a opět přetmelíme. Nakonec přetmelíme finálně a po úplném vyschnutí přebrousíme případné nerovnosti.
Nejjednodušší způsob? Speciální záplata na sádrokartony
A kdo hledá způsob nejsnadnější, tady ho máte. Speciální záplatu určenou na sádrokartony nalepíme přes poškozené místo a přetmelíme alespoň jednou vrstvou tmelu. Po zaschnutí přebrousíme. A nikdo nepozná, že byl sádrokarton poškozen.
Co je vlastně sádrokarton?
Sádrokartonová deska je panel z lisované sádrové hmoty, která je vložena mezi dva tvrdé papíry. Používá se jako základní materiál suché výstavby, lze z něj postavit strop (podhledy), stěny, příčky nebo výklenky. Sádrokarton je lehčí a levnější než OSB deska. Relativně snadno se s ním pracuje. Existují různé druhy podle účelu použití.
Foto: Shutterstock, zdroj: Youtube, Hornbach, Buildingmaterials, Littleredindustries