Zabraňte tomu, aby vám plot rychle odešel. Je potřeba ho natírat lazurou

Dřevo je zázračný přírodní materiál. Pevné, tvrdé, krásné, s dlouhou životností, a hlavně s duší. Dřevěné domy, dřevěné altány, dřevěné ploty nebo dřevěný nábytek. To vše krášlí naše domovy zevnitř i zvenku. Jenže o dřevo je třeba náležitě pečovat. Jednou z možností jeho údržby je natírání lazurou. Jak na to?

Co je to lazura?

Lazurovací laky jsou určeny pro transparentní (průsvitné) nátěry měkkého dřeva. Obsahují málo pigmentu, jsou ovšem doplněny o prostředky na ochranu dřeva. Jsou řídké, zvládnout proniknout hluboko dovnitř dřeva, a navíc zdůraznit jeho přirozený povrch.  

Jaké dřevo můžeme lazurou natírat?

Hlavně dostatečně proschlé. Takové, které má vlhkost kolem 15 %. Pokud totiž natřete dřevo, které není řádně proschlé, lazura se může začít loupat. Každé dřevo schne jinak rychle, smrková prkna vyschnou za rok, dubové dřevo potřebuje roky dva. Pokud potřebujete určit vlhkost, pomozte si čichem. Čerstvé dřevo voní silně, proschlé méně. Proschlé dřevo je také lehčí než vlhké. Pokud to „od oka“ poznat nezvládnete, dá se vlhkost dřeva změřit speciálním vlhkoměrem.

Dřevo by navíc nemělo obsahovat zbytky pryskyřice, nemělo by být prasklé a nemělo by mít vypadané suky. Natíráme dřevo důkladně ohoblované, přebroušené brusným papírem a zbavené prachu a všech nečistot. Podle potřeby pře akcí dočistíme lihem.

Foto: Shutterstock

Kolikrát natírat?

Někteří doporučují dřevo na začátek naimpregnovat. Pak povrch ošetříme napouštěcí tenkou lazurou. Ta pronikne hluboko do dřeva ochrání ho před houbami a plísněmi. Pak se nanese druhá, případně třetí vrstva, kterou tvoří středně silná lazura, to vytváří finální povrch.

Na co si dát pozor?

Natírané dřevo by mělo být vzdáleno od země alespoň 30 cm, jinak hrozí že navlhne právě od země a tím dojde ke snížení životnosti jak lazury, tak dřeva. Pozor také na slunce. Dřevo orientované na jižní stranu dostává zabrat nejvíce.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskykutil, Kouzelnebydleni, Atpine