Zeleninu už máte sklizenu a vaše záhony zejí prázdnotou? To je docela smutný pohled, nicméně pro záhony se dá ještě leccos udělat. Buď ho „zazimujte“, to znamená potáhněte černou folií, aby se nezaplevelil, nebo ho osejte zeleným hnojením, např. řepkou. A co mohou podniknout ti nejodvážnější? Vy můžete zkusit vysázet brambory. Ano, je to na hraně, ale kdo se bojí, nesmí na brambory.
Jaké brambory sázet?
Uskladněné, z minulé sklizně. Přesně, ty naklíčené, vrásčité kousky. Vysazujte pouze velmi rané nebo rané odrůdy s vegetační dobou kolem 90 dní (např. Anuschka).
Jak záhon připravit?
Vyhrabejte zbytky po sklizené zelenině a půdy prokypřete do hloubky 15 cm. Motykou udělejte hlubší rýhy a prolijte je roztokem vody a kravského hnoje. Ten vyrobíte tak, že namočíte granulovaný kravský hnůj do vody (na 10 l vody dvě lopatky hnoje) na dva dny. Občas promíchejte. Toto množství stačí na 2,5 m dlouhou brázdu. Do výsadbových rýh pak zasaďte brambory přibližně 35 cm od sebe. Můžete sadit i bez metru, od oka. Nakonec je zahrňte hlínou a na každé udělejte kopeček asi 20 cm.
Jak se o brambory starat?
Brázdy pokryjte mulčem, např. posečenou trávou. Pokud je léto horké, zalévejte. Ale ne zas příliš. Jakmile brambory začnou růst, opět nakopčete. Pokud vás zlobí mandelinky, použijte chemický postřik.
Kdy sklízet?
To je alchymie. Budete se muset řídit svými zkušenostmi a intuicí. Podle natě se příliš neřiďte. A hlavně hlídejte počasí, abyste sklidili před prvními mrazy.
Co všechno se dá zasít v srpnu?
Musí jít o rané druhy zeleniny, které mají krátkou vegetační dobu, ale s trochou štěstí ještě při zasetí v srpnu do zimy sklidíte špenáty, rukoly, polníček, čínské zelí a různé druhy asijské listové zeleniny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Jimejinak.cz, PlanturaMagazine