Mnoho potravin zůstává v dobrém stavu i po prošlém datu spotřeby. Pokud se tedy čas od času stane i vám, že zapomenete sníst jogurt či toastový chléb včas, nemusíte je nutně vyhazovat. Samozřejmě v případě, že se na nich objeví plíseň, už zase tak dobré nebudou.
Plýtvání jídlem je velký problém
Plýtvání jídlem představuje poměrně velký problém pro společnost. Mnoho organizací se proto snaží donutit občany k tomu, aby si více vážili zakoupených potravin a zbytečně je nevyhazovali, i když jsou například prošlé dva dny. I v takovém případě totiž mohou být stále dobré a ke snědku, přičemž pokud nezměnily svou konzistenci či vzhled, stále si na nich pochutnáte.
Mezi seznam produktů, které nejčastější končí v koši kvůli prošlému datu spotřeby, patří zejména jogurty. I ty však mohou být stále dobré dny či dokonce týdny po této době. Pozor však, že pokud by jevily známky plísně či zapáchaly, raději je vyhoďte do koše.
Další potraviny, které vydrží čerstvé
Dlouhou dobu vydrží čerstvý i toastový chléb. Z toho si navíc můžete připravit dobré jídlo i v případě, že ztvrdl. Většinou ho stačí dát například do toustovače a za chvíli bude krásně propečený a křupavý. Pokud by se na něm však objevily bílé či nazelenalé tečky, vyhoďte ho do koše. Jedná se totiž o plíseň. Mezi další potraviny, které lze jíst po prošlém datu minimální trvanlivost, také patří:
- Uzeniny a zrající sýry.
- Bramborové lupínky, sušené ovoce a oříšky.
- Sušenky a oplatky.
- Polévky a omáčky v sáčku.
- Konzervovaná rajčata, ale i některé další plodiny.
- Marmelády a džemy, také med a másla.
- Nealkoholické nápoje a alkohol.
- Těstoviny, rýže a luštěniny.
Dlouhou dobu vám pak vydrží i další suché, dobře zabalené potraviny. Například poté máslo lze i zamrazit, takže pokud se blíží lhůta jeho spotřeby, můžete ho uskladnit právě tam.
Foto: Shutterstock, zdroj: FoodNetwork, Businessinsider, asc