Základem vytápění dřevem je ukládání polen do ohniště, platí pravidlo od největších k nejmenším. Větší polena hoří déle, pomaleji vzplanou, čímž klesá spotřeba dřeva, a tak se dá podstatně ušetřit.
Nejlevnější způsob vytápění
Zima není zrovna příjemná a pro její přežití vynakládáme spoustu energie a financí. Spousta z nás ještě stále topí dřevem, které je pořád jednou z nejlevnějších alternativ způsobu vytápění, a to ať už si jej obstaráváme sami, nebo si ho jednoduše koupíme. K finančním nákladům je potřeba přičíst ještě značné vynakládání úsilí na otravné a časově náročné přikládání. Přitom ušetřit se dá i prostým uložením dřeva do kotle.
Jak na správné uložení dřeva
Abychom ušetřili drahocenný čas i peníze, je zásadní abychom při přikládání věnovali pozornost správnému ukládání polen do kamen. Většina z nás zatápí v kotli rozděláním ohně pod dřevem, kdy jsou polena naskládána od nejmenších po největší, a to je právě důvod, kdy oheň rychle vzplane. Naskládáme-li dřevo opačně, tedy od největšího, které umístíme na dně kotle, až po polena nejmenší, jež budou v horní části kotle, kde následně rozděláme oheň nad takto uloženým dřevem, bude nám prohřívat mnohem déle. Prohořívání dřeva směrem dolů je podstatně pomalejší, nežli je tomu naopak u způsobu zespoda nahoru.
Nezapomínejte na průduchy mezi poleny
Hlavní podstata pak spočívá v uložení dřeva tak, aby byla polena co nejblíže u sebe. Je zapotřebí je uložit co nejtěsněji, neboť průduchy mezi poleny určují optimální podmínky pro hoření. Přesto že tento způsob prodlužuje zapálení, efekt vytápění je přesně opačný, neboť vyhřeje prostor interiéru domu daleko rychleji. S prodlouženým časem hoření nám tak vzniká úspora nejen finanční v podobě menší spotřeby palivového dříví. Značně se nám prodlouží i čas který věnujeme přikládání, a tak si jej můžeme užít provozováním příjemnějších činností.
Foto: Shutterstock, zdroj: Midatlantichvac