Sprchovou hlavici jednou za čas zbavte vodního kamene, jinak nebude správně fungovat

Sprchová hlavice může postupem času přestat fungovat správně. Důvodem bývá ve většině případů usazování vodního kamene, který vzniká téměř všude, kde zařízení přichází do styku s vodou. Je proto důležité, abyste ji alespoň jednou za čas důkladně vyčistili, čímž zachováte její funkčnost a zamezíte případnému zápachu.  

Vyzkoušejte roztok z lihového octa 

Abyste odstranili usazený vodní kámen, nemusíte nutně používat drahé chemické prostředky z velkoobchodů. Skvěle vám postačí použití správné přírodní směsi z klasického lihového octa, která působí mnohem efektivněji a šetrněji. Ten stačí smíchat v poměru 1:1 s vodou a následně jej pomocí rozprašovače nastříkat na sprchovou hlavici. Roztok nechte působit alespoň jednu hodinu, a poté jej smyjte studenou vodou.

V případě, že lze hlavici odšroubovat, ponořte ji celou do totožného roztoku a ten nechte také alespoň jednu hodinu působit. Veškerý vodní kámen se začne pomalu uvolňovat a celé zařízení tak nejenže bude vypadat jako nové, ale také zamezíte vzniku případného zápachu. Mimo jiné pak můžete zkontrolovat ostatní části hlavice, jako je zejména těsnění, kudy může unikat voda. Pokud není v nejlepší kondici, raději jej vyměňte za nové, protože jinak by mohlo způsobit pokles tlaku vodu a tím i výkonu sprchy. 

Foto: Shutterstock

Pomůže také kyselina citronová a jedlá soda 

Pozor, že lihový ocet může být pro někoho extrémně dráždivý. Pokud jej nemůžete vystát ani vy, raději se obraťte na jeho alternativy, které působí stejně účinně. Jedná se zejména o kyselinu citronovou, kterou stačí rozpustit v misce s vodou a použít stejným způsobem, nebo také jedlou sodu. Ta vám kromě vodního kamene pomůže odstranit také veškeré plísně a zamezí jejich opakovanému vzniku. 

Foto: Shutterstock, zdroj: BHG, victorianplumbing