Na kominíka bohužel v současné době jen tak nenarazíte. I když údajně nosí štěstí, stále jich ubývá a najít nějakého k dispozici není nic snadného. I přesto byste ale kontrolu komína rozhodně neměli ignorovat. Dáváte tak totiž všanc nejen celý dům, ale i své zdraví.
Pusťte štěstí do domu
Pověry o tom, že kominíci nosí štěstí, nemusejí být nutně zcela vymyšlené. Pokud totiž odborníka na komíny opravdu zvete na pravidelné kontroly, předcházíte nevyhnutelným potížím. A to se dá klidně vyložit jako určitý typ štěstí.
Nejsilnější poptávka po službách kominíka je samozřejmě během topné sezóny, tedy zhruba od září do února. Stav komína tak raději řešte s předstihem, abyste nenarazili na často i několikaměsíční čekací lhůty.
Pravidelnou kontrolu nepodceňujte
Jednou za čas je třeba komín a spalinové cesty zkontrolovat, abyste předešli nežádoucí události. Kromě vašeho majetku nebo zdraví v případě špatného odvětrávání totiž riskujete i nemalou pokutu. Pokud by navíc vznikl požár a vy jste neprováděli potřebné kontroly, může se vám snadno stát, že od pojišťovny neuvidíte ani korunu. Revizemi komínu tedy chráníte zdraví, majetek i svoji peněženku.
Jak se správně o komín starat?
Abyste úspěšně předcházeli potížím s komínem a spalinovými cestami, dodržujte několik zásad, které doporučují sami kominíci. Vždy používejte kvalitní palivo. Pokud topíte v krbu, nepalte vlhké ani znečištěné dřevo. Před rozděláním ohně také nechte v krbu či kamnech vyhořet pár listů novin, aby se komín před topením nejdříve nahřál.
Než ke komínu připojíte kamna nebo krb, vždy se obraťte na odborníka. Starý komín nemusí dnešním požadavkům vyhovovat, a vy si tak můžete zadělat na pořádné potíže. S komínem stejně jako s ohněm si zkrátka není radno zahrávat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Chimneysweepsinc, mcclurgteam