Vařící voda může v kuchyni připravit pěknou neplechu. Stačí chvilka nepozornosti a plynový sporák zhasne, elektrický to případně odnese pouze pořádnou skvrnou. Bublající voda je každodenním chlebem každého kuchaře či kuchařky, a proto vám přinášíme jednoduchou radu, jak se s nežádoucími bublinkami vypořádat.
Stará rada, která nerezaví
Problém s takzvaně vyběhlou vodou známe asi všichni. Komu při vaření brambor nebo těstovin nikdy v životě nevytekla bublající voda přes okraj, tak pravděpodobně ještě mockrát nevařil.
Tento nešvar způsobí skvrny všude okolo a v případě starých sporáků může být i značně nebezpečný. Pokud se totiž vodou uhasí plamen na vařiči, plyn začne ucházet. Novější přístroje už jsou naštěstí vybaveny pojistkou, která v takovém případě plyn ihned odstaví.
Kdy se přetečení hrnce bát nemusíte
Možná už jste se někdy sami divili, proč voda přeteče pouze v případě, kdy jsou v ní těstoviny nebo brambory. Samotná voda totiž vytváří bublinky stoupající ze dna hrnce, které se na hladině v pohodě odpaří.
Naopak v případě těstovin i brambor se do vody uvolní škrob, který ještě zvýší vznik bublinek. Právě z toho důvodu vznikne na hladině pěna, kterou při vaření všichni dobře známe. Pěny stále přibývá a pokud včas nezasáhneme měchačkou či zmírněním plamenu, voda je během chvilky venku.
Jak nadbytečnému bublání zabránit
Existuje léty ověřený trik, který pomůže snížit vznik bublinek. Vroucí voda je základ vaření, a tak samozřejmě nemáme na mysli to, abyste vodu zahřáli jen třeba na 80 stupňů Celsia. Proti přetečení skvěle funguje jako bariéra tuk. Stačí jen potřít okraj hrnce máslem nebo olejem a bude po starostech. Plně zafunguje zhruba třícentimetrový tenký proužek tuku.
Řada kuchařů se shoduje, že použití oleje jako bariéry proti přetečení, je tou nejspolehlivější ochranou pro případy, kdy hrnec nemůžete neustále sledovat. K tomuto triku můžete použít klidně i sádlo, chuť vařených potravin to nijak neovlivní.
Foto: Shutterstock, zdroj: TastingTable, DailyMail