Jaký vývar preferujete, zeleninový nebo masový? Pokud nejste vegetariáni, určitě oceníte oba dva. Vývar je oblíbený jak u dětí, tak u dospělých a nejen jako polévka. Když už vaříte vývar, připravte si ho víc do zásoby, hodí se jako perfektní tekutina do omáček, krémových polévek a různých redukcí. Při přípravě je důležité dodržovat určitý postup, aby se povedl a nebyl zakalený. Poradíme vám trik se sklenicí.
Vývar nesmíte zakalit
Pro vaření masového vývaru dodržujte ověřené postupy při samotné přípravě i vaření. Maso před vařením důkladně omyjte, abyste odstranili zaschlou krev a drobné kostičky. Maso pak zalijte studenou vodou a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, odebírejte důkladně všechnu pěnu. Až se přestane tvořit pěna stáhněte plamen a nechte vývar lehce probublávat. Táhněte ho klidně několik hodin.
Trik se sklenicí
Chcete si zajistit čistý nezakalený vývar? Po zalití masa studenou vodou přiveďte tekutinu k varu přidejte sklenici. Ta funguje jako alarm pro vysokou teplotu vody. Uslyšíte-li narážení sklenice do stěn hrnce, znamená to jediné, zmírněte plamen a posbírejte pěnu. Díky vložené sklenici se nemusíte bát zkalení vývaru.
Tipy pro skvělý vývar
Jak dosáhnete kvalitního hutného vývaru? Vybírejte maso s vyšším obsahem kolagenu. Nejvíce je obsaženo v kostech z mladých kusů. Často se v restauracích využívají právě telecí kosti.
Maso před samotným vařením opečte v troubě. Po jeho zezlátnutí přidejte na 40 minut i zeleninu. Potom dejte prvně vařit maso – táhněte ve vodní lázni i 10 hodin. Zeleninu přidejte k vývaru na dvě hodiny vyvařit.
Pro univerzální vývar nepřidávejte sůl. Díky tomu ho využijete v kuchyni k dochucení různých omáček a polévek.
Foto: Shutterstock, zdroj: AmericasTestKitchen, ProCook