Praní prádla je kumšt, kdy nestačí prádlo nasoukat do bubnu pračky, nalít do nádobky jakýkoliv prací prostředek a následně zapnout pračku na libovolnou teplotu. Vaše oblečení perte s podobnými barvami, aby se nestalo, že po vyprání bude mít například bílé prádlo růžovou nebo šedivou barvu. Prací cyklus byste měli také zvolit dle materiálů, které do pračky vkládáte. Bavlna snese jiné zacházení, než třeba takové hedvábí. V neposlední řadě byste měli také zvolit vhodný prací prášek a aviváž, aby vaše prádlo bylo dokonale vyprané a vonělo svěžestí. Věděli jste ale, že prádlo nemusíte vždy prát na maximální teplotu? Právě naopak. I u praní totiž platí, že méně je více.
Snižte své náklady na energie
Možností, jak ušetřit na energiích, je několik a jednou z nich je i chytré praní, kdy snížíte teplotu praní a tím uspoříte nějakou tu korunu. Většina lidí pere prádlo na 40 °C. Jen některé lůžkoviny, ručníky nebo dětské oblečení potřebují teplotu o něco vyšší. Věděli jste ale, že teploty 40 °C se nemusíte držet zuby nehty? Ne všechno prádlo je totiž nutné na takovou teplotu prát. Běžně ušpiněné oděvy hravě vyperete, i když teplotu praní snížíte o deset stupňů.
Praní na 30 °C vám ušetří nemalé peníze
Možná třicetistupňovou teplotu praní využíváte pouze pro delikátní prádlo. Věřte ale, že ji můžete využít i na běžné oděvy. Tričko, které si vezmete jednou na sebe, není potřeba složitě drhnout, ale bez problému se vypere i při nižší teplotě. Navíc praním na třicet ušetříte nemalé peníze a to i při používání moderní pračky. Ta sice nepotřebuje ke svému chodu tolik energie a zvládne podle tíhy vloženého prádla regulovat i množství použité vody, ale volba teploty je stále na vás. Pokud nevěříte, že snížená teplota praní dokáže z vašeho prádla odstranit veškeré nečistoty, zkuste to sami a uvidíte. Pokud takto vydržíte prát i několik měsíců, brzy se to příznivě odrazí na vašem účtu za elektřinu. A to především v případě, že jste zvyklí pračku zapínat několikrát do týdne.
Foto: Shutterstock, zdroj: ThisIsMoney, acecleanuk