Pokud necháváte svou zahradu, ať už z jakéhokoliv důvodu, volně zarůstat, nemusí se vám to vyplatit. To, co na své zahradě pěstujete, totiž není pouze vaše věc. Na zaplevelený pozemek myslí i zákony a pokuta vás může přijít na desetitisíce. Na co je potřeba si dát pozor a jak se můžete bránit?
Proč nemůžete nechat zahradu zarůstat plevelem
V případě, že máte na svém pozemku pořádnou džungli a dlouhodobě vaši zeleň neudržujete a nesečete, může vám být osudný zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Tento zákon upravuje péči o rostliny, které na svých pozemcích pěstují fyzické i právnické osoby. Nejste majitel pozemku? I tak ale nejste z obliga. Pečovat o pozemek musíte i v případě, že si ho pouze pronajímáte. Podle ustanovení § 3 odst. 1 písm. a) uvedeného zákona jste povinni zjišťovat a omezovat výskyt a šíření škodlivých organismů (např. plevelů) do okolí. Vaším bojem proti plevelům nesmí ale vzniknout škoda jiným osobám, ohrozit zdraví lidí nebo zvířat, nebo poškodit životní prostředí.
Pozor na tučnou pokutu
Došlo z vaší strany k porušení zákona? V takovém případě vám může hrozit pokuta až ve výši 30 tisíc korun. Pokud podnikáte, pokuta se může vyšplhat až do výše půl milionu. Jestliže vaše divoká zahrada negativně ovlivňuje vzhled okolí obce, může to být klasifikováno jako přestupek. Posviťte si proto raději i na § 47b odst. 1 písm. d) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích. Podnikáte? V tom případě se vás týká § 58 odst. 2 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích. Za neudržování čistoty a pořádku na vlastním, nebo pronajatém pozemku, vám hrozí pokuta až 100 tisíc korun.
Co předchází samotné pokutě
Výzva k úhradě pokuty vám nejspíš nepřijde jen tak z čista jasna. Obec vám nejdříve zašle upozornění a výzvu k údržbě zeleně. Pokud na výzvu nereagujete, bude vám uložena pokuta. Pokud s ní nesouhlasíte, můžete podat stížnost a požádat o její projednání.
Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi