Pokud považujete zbylý popel po večerním opékáním špekáčků nebo rodinném grilování za odpad, děláte velkou chybu. Popel z dřevěného uhlí, briket nebo obyčejných polen totiž dodá vašim záhonům potřebné živiny. Vy tak ušetříte za zbytečně drahé hnojivo z obchodu, ale zároveň nepřijdete o hojnou úrodu. Které rostliny mají popel nejraději a u kterých plodin byste se jeho použití měli vyvarovat?
Popel jako skvělý zdroj živin
Dřevní popel můžete snadno použít namísto kravského či koňského hnoje pro dodání potřebných živin do půdy. Kde popel tyto přínosné látky získá? Je to velice jednoduché. Dřevo během svého růstu čerpá živiny ze země, a ty pak následně zůstanou právě i ve zbylém popelu. Použitím popelu jako hnojiva tedy krásně podpoříte přirozený cyklus přírody, kdy se živiny opět vrátí do půdy.
V popelu najdeme řadu minerálních látek prospěšných pro růst vašich rostlin včetně vápníku, draslíku, hořčíku nebo fosforu. Pokud zrovna nemáte vhodný záhon pro přidání popela, můžete ho vysypat na kompost mezi posekanou trávu. Další sezónu budete mít připravenou vyživenou a zdravou půdu pro pěstování.
Které plodiny hnojit popelem
Popel přímo působí na hladinu pH konkrétní půdy. Jelikož zvyšuje její zásaditost, přidávejte ho k rostlinám preferujícím zem s vyšším pH. K těm patří například rajčata, brambory, pórek, cibule, česnek nebo salát. Popel také zafunguje jako ochrana proti hmyzu a škůdcům včetně slimáků, které zaručeně odradí.
Při použití popela dodržujte několik pravidel
Abyste z popela získali vytoužený efekt, musíte ho do půdy dávkovat s rozvahou. Méně je někdy více, a proto ho vždy používejte s mírou. Nadbytečné množství popela by mohlo silně změnit pH půdy, což by způsobilo šok pro všechny okolní rostliny.
Skvělým způsobem, jak použít bezpečné množství popela, je příprava postřiku. Stačí pouze rozpustit 250 g popela v 500 ml vody a řádně promíchat. Pak směs nalijte do rozprašovače pro snadnou aplikaci. Toto množství je ideální dávkou pro zhruba dva až tři metry čtvereční půdy.
Popel může být skutečně šikovným zahradním pomocníkem. Získáte díky němu šťavnatá rajčata i bohatou úrodu brambor. Nikdy ho však do záhonu nesypejte teplý nebo dokonce doutnající! Popel je třeba nechat důkladně vychladnout a až poté ho lze použít jako hnojivo.
Foto: Shutterstock, zdroj: ehow, GrowVEG