Přesadili jste rajčata a okurky do země, ale začaly jim žloutnout listy? Tenhle neduh můžete ještě zvrátit. Důvodem může být to, že kořenový systém zeleniny, který se intenzivně rozvíjí, nemá dostatek živin. Co je potřeba udělat, aby se rajčatům nebo okurkám zase začalo dařit a vy nepřišli o úrodu?
Jak žloutnutí listů předcházet
Čím dříve zjistíte, že rostliny nejsou v pořádku, tím více času na nápravu získáte a můžete tak ještě zachránit letní úrodu. Rostliny proto pravidelně kontrolujte. U rajčat snadno poznáte, jestli se jim daří. V průběhu dne jsou jejich vrchní listy mírně ohnuté dolů, ale večer se opět vyrovnávají. Nad horními listy by měl čnít vrcholek keříku. Pokud jsou horní listy vyšší než vrchol rostliny, keř se vyvíjí nedostatečně a je potřeba mu dodat potřebné živiny. Jinak mu začnou žloutnout listy a rostlina postupně uvadá.
Dopřejte zelenině dostatek dusíku
Rajčata, okurky i papriky potřebují ke svému správnému růstu dostatek dusíku. Dusík jim totiž pomáhá s tvorbou chlorofylu. Pokud ho mají rostliny nedostatek, listy toto zelené barvivo ztrácí a světlají, stonky slábnou. Nevyživené listy opadávají a rostlina je náchylná k chorobám. Může tak odumřít, nebo přestat plodit. Zeleninu proto zasazujte do vhodné půdy. Rozhodně jí nesvědčí půda kyselá.
Hnojení jako prevence
Nečekejte, až vám začnou rostliny uvadat a raději tomuto problému předcházejte. Dopřávejte rostlinám živiny, a to ve formě kvalitního hnoje. Jak na to? Do nádoby s vodou přidejte litr hnoje a nechte dva dny odstát. Před samotným hnojením toto hnojivo dále zřeďte půl na půl s vodou. Rostliny nejprve zalijte vodou a až poté aplikujte hnojivo, které tak snadněji pronikne ke kořenům rostlin a dopřeje jim tu správnou výživu. Hnojit byste měli venkovní rostliny, ale i ty, které pěstujete ve skleníku. U skleníkových rostlin je dobré nechat jednodenní rozestup mezi vydatným zalitím a hnojením.
Foto: Shutterstock, zdroj: gardenerbasics, dengarden