Sázet mrkev společně s cibulí byla běžná praxe našich předků. Nešlo o náhodu, ale tento způsob výsadby jim zaručil bohatou úrodu. Při výsevu do řádků například střídali cibuli a mrkev. Tato technika se nazývá doprovodná výsadba a jejím účelem je zasadit společně různé druhy rostlin, které ze vzájemné společnosti profitují.
Společná výsadba je ověřená už po staletí
Společnou výsadbu využívají lidé po celém světě už dlouhá léta. Američtí Indiáni si například oblíbili pěstování tzv. „tří sester“. Zjistili totiž, že když společně pěstují dýni, kukuřici a popínavé fazole, tak je sklizeň těchto plodit výrazně lepší. Důvodem je to, že kukuřice je pro fazole oporou. Fazole naopak dodávají do půdy potřebný dusík a svou popínavostí poskytují oporu kukuřici. Dýně zase díky svým velkým listům vrhá stín na půdu, která tak udrží vláhu delší dobu. Ve stínu se také nedaří plevelům, které by plodinám braly živiny. Někteří obyvatelé ke třem sestrám přidávají i kvetoucí Cleome serrulata. Tato rostlina láká hmyz a kukuřice, fazole i dýně se tak dočkají lepšího opylení.
Cibule a mrkev vám zajistí lepší úrodu
Proč se cibule a mrkev mají pěstovat dohromady? Cibule díky obsahu látky alicin odpuzuje některý hmyz, například pochmurnatku mrkvovou. Tato muška napadá kořenovou zeleninu a boj proti ní bývá často složitý. Pokud nechcete, aby vám muška mrkev napadla, můžete tomu zabránit položením netkané textilie, odchytem nebo lepovými deskami. Jednodušší je ale k mrkvi zasadit právě cibuli. Mrkev však cibuli nezůstává nic dlužná. Mrkev totiž odpuzuje květilku cibulovou, která napadá cibuloviny.
Co dalšího mrkvi a cibuli prospěje
Mrkvi dělá dobře i blízkost košťálové zeleniny, rajčat, pažitky, luštěnin nebo rozmarýnu. Naopak ji nepotěšíte bramborami, celerem nebo koprem. Cibule bude profitovat z rajčat, paprik, košťálové zeleniny, ale i máty nebo růží. Co jí naopak neprospěje, je zasadit v její blízkosti česnek, pórek, luštěniny nebo asparágus.
Foto: Shutterstock, zdroj: KelloGggarden, Weekand