Nenechte se splést označením svíce nebo svíčka. Tahle finská totiž rozhodně není z vosku a hravě nahradí i táborák. Finská svíce vám nabídne krásnou podívanou a vyrobit ji zvládne každý během pouhých pár minut. Svíčka přitom vytvoří speciální atmosféru, a navíc ji využijete i k vaření.
Jak vybrat dřevo pro finskou svíčku
Jako první budete potřebovat poleno bez suku, ideálně o průměru cca 30 cm. Na druhu stromu, ze kterého dřevo získáte, příliš nezáleží. Nejoblíbenější je však osika. A to z toho důvodu, že oheň neovlivní svojí barvou ani vůní. Vždy samozřejmě platí, že čím sušší dřevo využijete, tím lépe se vám bude oheň rozdělávat.
Finskou svíci jednoduše svažte drátkem
Poleno rozsekněte na zhruba 5 rovnoměrných částí. Z každého kusu potom odstraňte špičku tak, aby při jejich zpětném složení vznikl uprostřed otvor. Ten by měl v průměru měřit cca 6 cm. Všechny části rozsekaného polena potom svažte drátkem k sobě.
Oheň se rozdělá právě ve středu polena, kde jste odseknutím vytvořili díru. Do té vložte piliny nebo kůru a zapalte. Umístění pilin ovlivní, jak bude oheň ve vaší finské svíci vypadat. Dáte-li ho do spod, oheň bude intenzivní ale krátký. Doporučujeme tedy kůru či piliny umístit zhruba doprostřed.
Nebojte se na finské svíci i vařit
Takto vzniklý táborák lze využít i k vaření v přírodě. Položte nahoru na svíci rovný plát, který bude fungovat jako plotýnka. Pokud toho chcete vařit více, nebojte se použít dvě finské svíčky najednou. Míru plamene můžete jednoduše regulovat tak, že otevřete nebo naopak zakryjete přísun vzduchu ze spodní části svíce.
Finská svíce vytváří svým jedinečným složením efektní oheň, který lze využít jako náhradu za běžný táborák. Doutnající oheň z útrob rozsekaného polena vytváří ve tmě jedinečnou atmosféru. Navíc ji lze využít i několikrát po sobě. Stačí jen doplnit palivo pro podpal.
Foto: Shutterstock, zdroj: Militaryrange, travelerscoffee