Nástupem mšic na vaší zahradu nastává nekonečný boj, který se většina zahrádkářů snaží vyhrát chemickými postřiky. To ovšem není moc dobré řešení v případě, že chcete postříkanou zeleninu ze zahrady i konzumovat. Máme pro vás návod na přírodní postřik, který s otravnými mšicemi zatočí a vy tak budete moct opět klidně spát a těšit se z bohaté úrody.
Jak mšice ničí rostliny
Mšice jsou drobní škůdci, kteří pojídají listy, výhonky, kořeny i květy rostlin. Mšice se totiž živí šťávami rostlin, ke kterým se dostávají pomocí enzymu, který vylučují. Rostliny tak ztrácejí sílu i živiny pro další růst. Zároveň mšice vylučují tekutinu, která způsobuje vznik plísní, což rostliny ještě více oslabuje a zároveň láká mravence. Mšice také přenášejí viry a bakterie, které můžou rostlinám způsobit různé choroby.
Postřik z chilli papriček
Pálivé jídlo mšice neradi. Chilli papričky obsahují sloučeniny, které nejsou mšicím po chuti. Jestli jim chcete jejich řádění značně znepříjemnit nebo dokonce znemožnit, připravte si dvě chilli papričky, dva hrnky vody, lžičku tekutého mýdla a rozprašovač. Papričky nakrájejte na drobné kousky a poté je v mixéru nebo hmoždíři rozdrťte na malé kousky. Do hrnce nalijte dva hrnky vody a přiveďte k varu. Vložte chilli papričky a vařte deset minut. Jakmile tekutina vychladne, sceďte ji a přelijte do rozprašovače. Do něj ještě přidejte lžičku mýdla, díky kterému postřik lépe přilne na listy rostlin. Rozstřik nastříkejte důkladně na rostliny postižené mšicemi. Nevynechejte ani spodní stranu listů. Účinkovat by měl téměř okamžitě.
Rostliny, které odpuzují mšice
Proti mšicím si můžete pomoci i tak, že do blízkosti rostliny zasadíte jiné rostliny, jejichž aroma mšicím nevoní. Na mšice působí odpudivě majoránka, petržel, máta, kopr, bazalka, levandule, ale i cibule nebo česnek. Pokud se vám mšice usídlily na balkonových rostlinách, sáhněte po eukalyptu.
Foto: Shutterstock, zdroj: SundayGardener, plantwise