Lahodí rozkvetlá zahrada vašemu oku, ale neradi byste se prací na zahradě strhali. Zároveň si na ní chcete dopřávat také dostatek odpočinku? Vytvořte si bezúdržbovou zahradu. Vaši soukromou oázu klidu, se kterou nebudete mít zbytečné starosti. Jak na to prakticky?
Bezúdržbová zahrada jako nový způsob pěstitelství
Krásná zahrada neznamená hodiny těžkých prací, jako je zalévání, plení a okopávání. Udržovanou zahradu můžete vytvořit i bez nadměrné péče. Stačí, když prostor zahrady chytře vyřešíte a zasadíte na ní ty správné rostliny, které jsou nenáročné na péči. Jak na to vám může poradit zahradní architekt, který vám s ohledem na umístění vašeho pozemku a přílivu sluneční svitu navrhne to nejlepší řešení. Poradí vám, jaké rostliny na vaší zahradě budou prospívat i s ohledem na složení půdy nebo povětrnostní podmínky. Zvládnout to ale můžete i sami. Základem je jednoduché členění, díky kterému bude vaše zahrada působit celistvě a rostliny na ní lépe vyniknout. Zahradu ozvláštněte i o zajímavé balvany, sošky, pergoly nebo palisády.
Jak vybrat správné rostliny na vaši zahradu
Vybírejte rostliny, kterým vyhovuje složení půdy na vašem pozemku a při sázení použijte geotextilii, která zamezuje růstu plevele. Tuto práci zvládne i štěrk, mulčovací kůra nebo oblázky. Pokud vám na zahradu proniká málo slunečního svitu, zasaďte na ni břečťan, plazivý jalovec nebo barvínek. V polostínu se bude dařit plicníku. Na suchých místech skalničkám. Jestli nechcete sbírat na podzim listí, osázejte zahradu nepadavými stromy nebo jehličnany. Sáhněte také po pomalu rostoucích stromech nebo zakrslých dřevinách, které se nemusejí prořezávat.
Co na vaší zahradě nesmí chybět
Parádu vám udělá buxus nebo mahónie. Mezi bezúdržbové jehličnany patří třeba smrk conica, jalovec nebo cypriš. Zasaďte si na zahradu i suchomilné rostliny a skalničky. Skvělé jsou třapatovky, denivky, šanta kočičí nebo levandule. Zelené plochy vám zajistí pelyněk, skalník, rožec nebo rozchodník.
Foto: Shutterstock, zdroj: RHS, Gardeningetc