Vánoční úklid je za námi, ale kuchyň už zase pomalu volá po pozornosti. Tato místnost je nejvytěžovanější z celé domácnosti, vaří se zde, peče, vybaluje nákup, umývá nádobí, ovoce ve dřezu, a tak bychom mohli jmenovat a jmenovat. Když však svou kuchyni uklízíte, myslíte skutečně na všechna místa, kde se může uchytit špína?
Při všech činnostech, které denně v kuchyni provedete, zároveň šíříte i množství nečistot. Nehovoříme zde pouze o prachu, který je všudypřítomný, ale prskající omáčka, omastek, kousky jídla nebo koření mohou značit problém. Ten je vhodné řešit pravidelně. Nyní si tedy řekneme, které části kuchyně jsou mnohdy opomíjené, přinejmenším v údržbě zanedbávané.
Dřez
V dřezu se toho odehrává mnoho a vyčistit jej jednou denně nestačí. Možná se divíte, protože jste to tak doposud dělali, ale nečistoty se s každým spláchnutím hromadí a mohou začít zapáchat. Správně by se dřez měl udržovat minimálně třikrát denně, tedy po přípravě snídaně, oběda a večeře.
Pokud už se vám z odtoku line nepříjemný zápach, vytvořte si čistič, kdy dovnitř nasypete polovinu šálku sody a zalijete plným šálkem teplého octu. Při údržbě dřezu také pravidelně měňte houbičky, jsou to množitelky bakterií a nebezpečných organismů.
Kořenky
Stojí často blízko plochy, kde se vaří, už jen z toho důvodu na nich mohou ulpívat nečistoty, zároveň po nich nesáhneme vždy čistou rukou. A tak se na povrchu kořenky hromadí nečistota, ze které se může stát letitá špína. Pravidelně je tedy otírejte a nenechávejte na kořenkách zbytky jídla nebo koření.
Lednice
Přiznávám se za všechny, lednici neuklízím ráda a vlastně to úplně nemiluje nikdo. Proč? Vše musíte vyndat, někam umístit a pracovat rychle, aby šly potraviny zase rychle do přijatelné teploty, o mrazáku nemluvě. Přesto je lednice přesně tím místem, kde se šíří mikroorganismy, bakterie i choroboplodné zárodky. Čistěte lednici pravidelně, používejte k dezinfekci ocet a tuto činnost pro své dobro neodkládejte na jindy.
Nábytek
V kuchyni nejsou jenom kachlíky, které pravidelně leštíte, ale také nábytek, na který se mnohdy něco vylije, rozsype, od vaření se k němu také sprškou donese další řada skvrn. Čistěte povrch nábytku stejně často, jako kuchyňský pult a kachličky. Je na něm hodně nečistot, o kterých nemusíte na první pohled vědět.
Kuchyňský textil
Vzhledem k tomu, že se vše točí kolem jídla, je vhodné i kuchyňský textil pravidelně měnit a nikdy se v tom neupejpat. Utěrky vyžadují pravidelnou péči, mohou být mastné a špinavé od náročných skvrn, stejně tak ručníky, nebo příkladně látkové chňapky. Čistota, půl zdraví, jak se říká.
A když už budete v uklízecím zápalu, odejměte si spodní lištu kuchyňské linky a pořádně vytřete i pod ní. Za pár měsíců se tam dovedou nashromáždit pěkné poklady.
Udržujte svou kuchyni v čistotě a uvidíte, že se tam budete i lépe cítit. Dbát na hygienu, především v místě, kde se vaří, je nezbytností a povinnou výbavou každé dobré hospodyně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Insider, Homesandgardens