Pořízení nové pračky nebo její oprava je velmi nákladná záležitost, která vám může do velké míry zamávat s rodinným rozpočtem a spořením na dovolenou. Aby vám vaše pračka co nejdéle vydržela, je důležité o ni pravidelně pečovat a zbavovat ji nečistot, usazenin a vodního kamene. Usazeniny ale nejsou to jediné, co může výrazně snížit životnost vaší pračky.
Zanesená přihrádka na prací prášek
Přihrádka na prací prášek je častým zdrojem vzniku plísní v pračce. V nádržce se totiž zdržují zbytky pracího prášku, aviváže i vody. Vysoká teplota pračky během praní i okolního prostředí také vzniku plísní nahrává. Nejcitlivější je používání aviváže, která obsahuje látky podporující tvorbu plísní. Z aviváže se během praní stává lepivá hmota, která se usazuje nejen v nádržce, ale také uvnitř pračky. Všude se tak může spustit proces plesnivění a při dalších pracích cyklech se bude plíseň rozpouštět i ve vodě. Tyto mikroorganismy budou tedy přítomné na oblečení během praní a i po jeho vyndání z pračky a usušení. To může u citlivých osob vyvolat alergickou reakci a kožní problémy.
Jak zbavit pračku plísně
Pokud máte podezření, že se ve vaší pračce usadila plíseň, nalijte do bubnu pračky litr octa a spusťte prázdnou pračku na dlouhý program a teplotu 60 °C. Tato octová lázeň vaši pračku zbaví plísní i vodního kamene. Po každém praní nechte z pračky odejít veškerou páru a vlhkost. Po doprání tedy otevřete dvířka pračky a také přihrádku na prací prostředky, aby dobře uschly. Pokud to je možné, vyhněte se používání chemických aviváží. Raději použijte ocet, který vaše prádlo změkčí a několik kapek éterického oleje, který dodá vašemu prádlu příjemnou vůni. Alespoň jednou za týden perte prádlo na 60 °C. Vyšší teplota ničí plísně a bakterie. Pokud máte s plísní dlouhodobé problémy, tak po vyprání prádla vytřete buben, a především jeho těsnění, suchým hadříkem.
Foto: Shutterstock, zdroj: Statefarm, Capitalcityapplianceservice