Muškáty patří mezi květiny, které nejsou náročné na pěstování a mohou vám na balkóně či parapetu dělat parádu po celou sezónu. Pokud vám rostliny začínají chřadnout, není potřeba je hned vyhodit, ale okamžitě jednat. Můžete je totiž ještě zachránit. A to pomocí správné péče i speciálního řezu.
Nejčastější příčiny chřadnutí muškátů
Příčin uvadání muškátů je vícero. Jestliže mají málo světla, začnou jim odumírat spodní listy. Pokud se muškátům nedaří, může to být i kvůli nevyhovujícímu květináči. Když je rostlina umístěna ve stísněném prostoru, nemůže dostatečně růst a rozvíjet se. Pokud jsou rostliny přelité, poznáte to tak, že listy uvadají a žloutnou. Muškátům také nesvědčí velké teplotní změny a nadbytek dusíkatých hnojiv. Neumisťujte je také v zimě do blízkosti radiátorů a zbytečně nepřelévejte. V létě by měly mít naopak vody dostatek.
Správná péče o muškáty
Muškáty by měly být denně vystavené 3 hodiny na přímém slunečním svitu. Svědčí jim teplota kolem 25 °C, ale v zimě je pro ně optimální teplota kolem 15 °C. V létě byste měli rostlinu zalívat denně. V zimě stačí tak třikrát do měsíce. Muškátům prospějí i vhodné živiny. Zkuste si vyrobit domácí hnojivo z bobkového listu, kdy si převaříte 1 litr vody a necháte jej vychladnout na 70 °C. Poté touto vodou zalijte 5 bobkových listů a nechte 4 hodiny louhovat. Aplikujte tento postřik na rostliny tak jednou měsíčně.
Jak muškáty ořezat
Muškáty je nejlepší ořezat v polovině března. Ideální je, pokud tento ořez spojíte i s přesazením do většího květináče, abyste rostlinám dopřáli dostatek místa pro jejich správný růst. Pokud ale pozorujete, že chřadnou, můžete k řezu přistoupit kdykoliv. Díky správnému řezu začnou muškátům růst nové listy i poupata. Než se pustíte do samotného řezu, odstraňte rostlinám suché listy, stonky i polámané a nemocné části rostliny. Zkraťte muškátům výhonky tak, aby na každé rostlině byly nejvýše tři očka. Díky správnému řezu se brzy na rostlinkách začnou objevovat nové výhonky.
Foto: Shutterstock, zdroj: che.manteton, gardeningknowhow