Maso je nedílnou součástí lidského jídelníčku. Pro mnoho z nás je téměř nemyslitelné nemít alespoň třikrát týdně kousek masa k nějakému jídlu. Dnes je skladování masa velmi snadné, pomocí lednice či mrazáku můžeme potraviny skladovat i dlouhé měsíce. Stačí jen ale porucha na spotřebiči a najednou máte z mrazáku venku kupu masa, které moc dlouho jen tak nevydrží. Co sním? Zkuste se inspirovat u našich předků a zkuste maso upravit tak, aby vám vydrželo i půl roku.
Maso nasolte
Asi nejprimitivnějším způsobem konzervace masa je solení masa. Už námořníci na plavbách přes moře sebou brali vždy několik sudů masa se solí. I zcela obyčejná kuchyňská sůl k tomuto účelu bohatě postačí. Používají se dvě metody solení, suché a mokré. Při suchém solení stačí maso přetřít důkladně z obou stran. Sůl z masa vytáhne přebytečnou vlhkost. Při mokrém solení si musíme vyrobit slaný nálev. Pro lepší chuť můžete do nálevu přidat i med, nebo hnědý cukr.
Sušení masa
Pokud chcete uchovat maso bez téměř jakýchkoliv úprav, je sušení tou nejlepší volbou. Řádné vysušení masa neumožní žádný růst mikrobů a vydrží tak lahodné dlouhé měsíce. Maso nakrájejte na tenoučké plátky a vložte do elektrické sušičky, případně trouby nastavené na 80 stupňů a sušte 3 – 4 hodiny.
Zavařování
Pokud ale chcete uchovat velké množství masa, je zavařování asi nejvhodnější volbou. Konzervované maso ve sklenici vydrží při pokojové teplotě teplotě i dlouhé měsíce, neřku-li roky. Tento postup už ale vyžaduje alespoň základní výbavu na zavařování: sklenice, víčka, sterilizátor sklenic, teploměr a velký hrnec, kde se budou sklenice konzervovat. A samozřejmě i trochu zkušeností.
Zpracování masa je ošemetná záležitost, jelikož velice rychle podléhá zkáze. I přes nejlepší snahu se může stát, že se dílo nezdaří a maso se nám zkazí. Pokud si nejste jistí stavem upravovaného, nebo již upraveného masa, vždy ho raději zlikvidujte. Otravy masem bývají velice závažné a nezřídka podobné případy končí v nemocnici.
Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, delishably