Pokud nejste vegetariáni, pracujete s masem v kuchyni pravidelně. S touto surovinou se dá kouzlit na nespočet variací. Ať už si vyberete hovězí, králičí, jehněčí, vepřové nebo drůbeží maso, vždy se zaměřte na jeho přípravu. Ta je občas důležitější než samotná tepelná úprava masa.
Nerozmrazujte maso v pokojové teplotě
Známe to všichni. Maso si večer nebo ráno vyndáme z mrazáku a necháme rozmrazit v nádobě nebo na prkýnku, dokud nezměkne. Věděli jste, že tímto způsobem se můžou v pokojové teplotě začít množit bakterie v mase obsažené? To samé platí i při rozmrazování ve studené vodě.
Doporučuje se maso rozmrazovat v lednici. Sice povolí cca za dva dny, ale je to nejšetrnější způsob rozmrazení masa.
Nepečte maso přímo z lednice
Maso před pečením vyndejte alespoň půl hodiny dopředu, aby se ohřálo v pokojové teplotě. Pokud dáte péct studené maso, jeho povrch se před upečením středu vysuší. Pak už maso nezachráníte.
Pojistěte si šťavnatost masa jedlou sodou
Máme tu další použití kouzelné jedlé sody. Věděli jste, že dokáže, aby maso zůstalo za všech okolností po upečení šťavnaté? Každé maso se peče jinak. Někdy se stane, že je až moc propečené a vysuší se.
Posypejte maso z obou stran tenkou vrstvou jedlé sody. Použijte sodu na pečení. Nechte tak maso v lednici cca 3 hodiny. Potom sodu z masa důkladně opláchněte. Díky ní se zvýší kyselost masa na povrchu a tak zůstane krásně měkké a šťavnaté. Pak stačí maso jen okořenit, aby přebilo chuť sody a můžeme se vrhnout na pečení.
Nepoužívejte sodu na rybí maso. Může se stát, že by narušila její strukturu.
Nenecháte odpočinout upečené maso
Jakékoliv pečené maso nechte vždy odpočinout. Když maso ihned rozkrojíte, šťáva z masa vyteče na prkýnko. Zabalte jej do alobalu a nechte alespoň 5 minut, aby se šťáva spojila zpět s vlákny masa. Kuřecí maso nechte odpočinout klidně 20 minut. Zaručené si potom vychutnáte šťavnatější kus masa.
Foto: Shutterstock, zdroj: Piproductora, Armandhammer