Koupě nové pračky není levná záležitost a tento nečekaný výdaj může silně otřást napnutým rozpočtem každé domácnosti. Naštěstí existuje jedna vychytávka, díky které můžete životnost vaší pračky prodloužit co nejvíce to jde.
Usazeniny v pračce zvyšují spotřebu elektřiny
Pračka patří mezi domácí spotřebiče, které se používají velmi pravidelně. Čím více členů domácnosti, tím častěji je potřeba pračku naplněnou špinavým prádlem pustit. Čím častěji se pračka pouští, tím více dochází k jejímu opotřebení a zanášení. Používání pračky vede k tvorbě usazenin a vodního kamene uvnitř spotřebiče. Zanesená pračka spotřebuje na svou činnost o 10 % větší množství elektrické energie, což v dnešní době představuje velký náklad, kterému se lze navíc vyhnout. Aby vaše pračka fungovala jako nová, je potřeba ji pravidelně čistit, zbavovat ji nánosů usazených v bubnu pračky nebo gumovém těsnění. Po každém praní proto zkontrolujte, jestli se vám v pračce neusadily vlasy, omylem vyprané papírové kapesníky, nitě nebo části sepraného oblečení.
Přísada, která prodlouží životnost vaší pračky
Pokud chcete prát šetrně a vyhnout se usazování vodního kamene, můžete si zakoupit k tomu určené změkčovače vody, které seženete v každé drogerii i supermarketu. Jestli se chcete vyhnout chemickým čistícím prostředkům, skvělou službu vaší pračce udělá i kyselina citronová. Stačí, když do prázdného bubnu pračky nasypete 250 gramů kyseliny citronové, nastavíte praní na teplotu 60 °C a pračku zapnete. Důležité je, abyste pračku nechali prát naprázdno bez přidání prádla. V opačném případě byste narušili čistící proces a usazenin v pračce byste se nezbavili. Kyselinu citronovou můžete do prádla přidávat i místo aviváže. Dříve se používala na praní látkových plen, jelikož díky ní prádlo změkne a je vláčné. Tento způsob praní je vhodný především u citlivých jedinců, kterým chemické aviváže způsobují alergické reakce pokožky.
Foto: Shutterstock, zdroj: Realsimple, Domesticandgeneral