Obyčejný rošt v troubě se dá používat i jiným způsobem, než jste možná zvyklí. Při zapojení fantazie, dokáže totiž velice dobře nahradit i jeden běžný spotřebič. To se bude hodit třeba až budete očekávat větší společnost, případně pokud máte doma velkého jedlíka. V každém případě náš tip jistě v budoucnu oceníte.
Použití roštu trochu jinak
Ačkoliv většina z nás používá rošt na běžné odkládání pečících plechů, forem, pánví a ostatních předmětů na pečení, dá se skvěle použít i jako topinkovač. Stačí jen dobře využít mřížek. Možná váháte nad podobným využitím tohoto předmětu, ale oproti běžnému topinkovači dokáže rošt opéct více topinek za daleko kratší dobu.
Na plech položte papír na pečení a o něco výš usaďte rošt a umístěte toasty. Tímto způsobem zůstanou všechny toasty stejnoměrně propečené. To se výborně hodí například při přípravě velké snídaně, případně jiného pokrmu ve větší počet hostů. Ušetřený čas tak můžete využít lépe. Samozřejmě je ale musíme k podobným účelům udržovat rošt v absolutní čistotě.
Rošt čistíme pravidelně
K hygienickému používání je třeba rošt pravidelně čistit. Před čištěním ho necháme nějakou dobu odmočit v teplé jarové vodě. Následně ho dobře prolijte horkou vodou a naneste na něj čistící přípravek a jedlou sodu. Vše nechte zhruba hodinu působit. Čistící prostředek posílený jedlou sodou se zažere do špíny a začne jí řádně uvolňovat. Vše pak důkladně očistěte kartáčem, houbičkou, nebo drátěnkou, dobře opláchněte a nechte vyschnout.
Na umístění roštu záleží
Rošt vždy musíme umístit podle toho, co na něm hodláme připravovat a hlavně jak dlouho má celé pečení probíhat. Teplo má tu vlastnost, že vždy stoupá směrem vzhůru. Nejinak je tomu i v troubě. Horní příčky trouby se tedy hodí hlavně ke grilování, na středních příčkách můžeme připravovat většinu jídel a spodní část slouží hlavně k dlouhé přípravě mas, brambor, koláčů a jiného pečiva.
Foto: Shutterstock, zdroj: epicurious, realsimple