Vidíte název „finská svíčka“ poprvé? Pokud jste milovníci kempování nebo nadšení chataři, tuhle finskou svíci potřebujete znát. Nejedná se totiž o klasickou svíčku. Finskou svíčkou se nazývá oheň vyrobený ze špalku, který se používá k vaření, osvětlení, ale i k plašení divé zvěře. Nahradí tak hravě jakýkoliv táborák a táboření dosáhne nových rozměrů.
Co je potřeba k výrobě finské svíce
Nejoblíbenějším způsobem rozdělávání ohně je rozmístit dřevo do tvaru kužele podél podpalovače. Až se příště rozhodnete rozdělávat oheň, zkuste spíše něco netradičního, ale účinného. Třeba finskou svíci. Finskou svíci si vyrobíte pomocí sekery, drátu a polena či špalku. Najděte si suchý špalek nebo poleno bez suků o průměru 15 – 40 cm. Špalek rozsekejte na 4 – 6 částí a v každém kusu odstraňte část středu, aby vám při zpětném sestavení špalku vznikl v jeho středu otvor o průměru 5 cm. Toto rozdělení můžete provést i pomocí pilky nebo motorové pily. Po rozsekání svažte špalek do původní podoby drátem a upevněte. Středový otvor naplňte pilinami nebo březovou kůrou ideálně doprostřed špalku. Přípravu finské svíce zvládnete za patnáct minut.
Jak připravovat jídlo na finské svíci
Jste milovníci vaření na otevřeném ohni nebo grilování? Žádný problém! Netradiční vaření na finské svíci si oblíbíte velmi rychle a zároveň můžete novou schopností zapůsobit na ostatní. Pokud chcete na finské svíci vařit, zablokujte částečně zespodu přísun vzduchu a nahoru vložte plát na vaření. Jídlo tak budete připravovat na horkém kouři, protože oheň zevnitř doutná. Naprosté ucpání přívodu vzduchu vám pomůže finskou svíci zhasnout. Skvělé je, že pokud nenecháte špalek vyhořet celý, tak finskou svíci můžete opakovaně používat jako alternativu k rozdělávání ohně v ohništi. I při užívání finské svíce buďte ale opatrní. Platí zde stejná pravidla jako při rozdělávání jakéhokoliv ohně.
Foto: Shutterstock, zdroj: bushcraftdays, travelerscoffee