Pojem cirkulární ekonomika v sobě skrývá řadu procesů. Jedná se především o recyklaci materiálů, využívání obnovitelných zdrojů a omezování vzniklého odpadu. Jedním z hnacích faktorů je zde ekologie. Otázka odpadu je dnes velmi aktuální téma, které se týká každého z nás. Má totiž přímý vliv na životní prostředí. Jak se do cirkulární ekonomiky můžete zapojit i vy?
Tři základní principy
Cirkulární ekonomika stojí na třech hlavních pilířích. Prvním je šetrné využívání surovin a zamezování jejich plýtvání.
Druhý princip v sobě skrývá úplné využívání produktů a materiálů až do jejich znehodnocení. To v praxi vypadá tak, že například poškozené boty nevyhodíte do koše, ale necháte si je opravit.
Třetí pilíř cílí na ochranu životního prostředí a přírody samotné. Je potřeba ji vnímat jako zdroj surovin a náležitě se o ni starat, a především ji neznečišťovat.
Jak se zapojit
I vy se můžete stát součástí cirkulární ekonomiky. Stačí když budete trochu více přemýšlet o tom, jakými věcmi se obklopujete a co vyhazujete do odpadu.
Místo výměny kuchyňského spotřebiče tak zkuste ten stávající nechat opravit. Oblečení, které nenosíte, neházejte do koše, ale darujte ho někam, kde se ještě využije.
Při nákupu myslete na to, že plastové obaly většinou skončí na skládkách nebo dokonce v moři. Využívat můžete bezobalové obchody nebo si třeba pořiďte sáčky, které lze používat stále dokola.
Cirkulární ekonomika pro budoucnost
Hlavním cílem zavedení cirkulární ekonomiky je nastavit procesy udržitelné i pro dalekou budoucnost. Je tedy potřeba například vyrábět co nejkvalitnější produkty, aby se omezilo množství vzniklého odpadu. Toho totiž na naší planetě stále přibývá, a to se koncept cirkulární ekonomiky snaží zvrátit.
V ideálním případě by se využité materiály měly vyrábět z obnovitelných zdrojů a po využití se dále recyklovat. Cirkulární ekonomika je proces, který musí postupně přijmout státy i velké firmy. Zapojit se však můžete i vy sami.
Foto: Shutterstock, zdroj: circularinnovationlab, SmartWaste