Konzumní doba dříve nahrávala rychlému obratu všech různých spotřebičů. Pro mnoho výrobců je levnější variantou likvidace samotného spotřebiče, než zajistit jeho opravu. To sebou samozřejmě neslo vysoké náklady na samotnou likvidaci, spotřebu energií a podobně. Nicméně to vypadá, že se na obzoru rýsují nová opatření proti podobnému plýtvání.
Nová nařízení EU pro elektronické spotřebiče
Snaha EU o omezení podobné marnotratnosti se nejvíce projevila v březnu 2021. Tehdy byla odhlasována směrnice, která nařizuje výrobcům skladovat zásoby náhradních dílů po dobu minimálně 10 let od ukončení prodeje. To mnoho podnikům přidělalo vrásky.
Tato směrnice navíc uvádí, že nové spotřebiče musí mít u sebe schéma případných oprav. Spotřebič musí být tedy možné snadno rozmontovat, opravit a složit bez speciálního vybavení. To všechno samozřejmě ovlivní i trh práce. Servisní technici budou velmi žádanou pracovní silou.
Nové obory na středních školách?
Bylo jen otázkou času, kdy začnou velcí hráči na poli elektroniky na nová nařízení reagovat. Není divu. Nařízení o skladování a výroba náhradních dílů, povinné opravy zboží, logistika a personální obsazení, to vše brzy velmi ovlivní podnikání v oboru.
Všechny tyto pračky, ledničky, televize, počítače, sušičky a ostatní elektronika musí být snadno opravitelné. Díly totiž musí být dostupné do 15 dnů.
Například u nás sdružení velkých výrobců a prodejců elektroniky jako Siemens, Electrolux, Tefal, Whirlpool, Miele, AEG, Bosh a další, vytvořilo nový projekt s názvem “NAUČÍME VÁS TO OPRAVIT”. Právě oni totiž mají zodpovědnost za své spotřebiče a jejich opravy.
Cílem této akce je nalákání potencionálních studentů do oborů s technickým zaměřením. To by přineslo na trh novou generaci opravářů, servisních techniků, řidičů a jiných potřebných specialistů. Tito lidé znamenají budoucnost těchto firem. Předpokládá se také, že budou muset být i kvalitně zaplaceni. Jinak by mohlo hrozit odchod personálu na zahraniční trh a celá akce vezme za své.
Účast v tomto programu již potvrdily školy v Praze, Ostravě, Plzni, Chomutově a Hluboké nad Vltavou. Jde o různé technické obory, které mohou studenti využít.
Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, penize