Koupíme si tekutý med v obchodě a jeho konzistence je krásně tekutá. Po nějaké době však med zcukernatí a ztratí onu polotekutou zlatavou podobu, kterou má mnoho z nás spojenou s konzumací medu. Proč k tomuto jevu dochází a jak můžeme zcukernatění zabránit?
Jak dochází k cukernatění medu
Cukernatění medu je jeho přirozená vlastnost. Rozhodně to není žádná vada potraviny nebo ukazatel, že by se do konkrétního medu přidával navíc cukr.
Téměř každý med si projde za nějakou dobu krystalizací. Jedná se o proces, kdy v první fázi med nejdříve zhoustne. Následně vznikají krystalizační jádra a pokračuje proces krystalizace. Zcukernatění ovlivňuje také složení medu. Mějme na paměti, že med je taková biologicky aktivní potravina.
Jak skladovat med
Velkou roli při krystalizaci medu hraje teplota. Vlivem výkyvů teplot mění med strukturu. Čím je teplota nižší, tím spíše med zcukernatí. Svědčí mu spíše vyšší teplota. Nejlepší je najít skladovací prostory, kde se teplota pohybuje kolem 15 – 20 °C.
Kromě tepla ovlivňuje změnu struktury medu také světlo. Skladujte jej nejlépe ve tmě v komoře nebo ve spíži. Jakmile jej uložíte na polici, kde je denní světlo, med také rychleji zkrystalizuje.
Jaký vliv má složení medu na krystalizaci
Med se vyrábí z různých druhů květin a stromů. Díky tomu je každý med trochu jiný jak chutí, tak následnou strukturou. V medu se vyskytují přírodní sladidla v různém zastoupení – glukóza, fruktóza a jiné složité cukry. Vlivem vyššího zastoupení glukózy med krystalizuje rychleji.
Jarní medy z rozkvetlých luk krystalizují nejrychleji, protože mají vyšší zastoupení glukózy. Naopak med lesní obsahuje více fruktózy, tedy zcukernatí pomaleji. Jedinečný med akátový krystalizuje nejpomaleji, zcukernatí vám za 1 rok.
Jak znovu dosáhnout tekutého medu
Sklenici s medem postavte do hrnce s vodou. Zahřejte tak, aby se teplota vody v hrnci pohybovala do 50 °C. Tuto hranici nepřekračujte, po 50°C by se z medu mohly vytrácet důležité enzymy a vitamíny.
Místo vodní lázně můžete vložit sklenici s medem do trouby. Ohlídejte si, aby byla trouba nastavená opravdu na 45 – 50 °C.
Med také můžete obalit utěrkou a postavit na radiátor. Uvidíte, že za několik hodin vám med také znovu ztekutí. Pak ho znovu přemístěte do sucha, temna a tepla.
Med jako takový je velmi zdravý a obsahuje zdravý prospěšné látky. Ať je zcukernatělý nebo tekutý, vlivem jeho občasné konzumace pozitivním způsobem ovlivňujete své zdraví. Jde jen o takový předpoklad, že med by měl být jen tekutý.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ashevillebeecharmer,Chatelaine