I když je na trhu spousty materiálů, ze kterých se v současné době vyrábí nábytek, dřevo zůstává starou dobrou klasikou. Dřevěný nábytek přispívá k teplu domova. Nábytek ze dřeva má sice vyšší pořizovací cenu, ale pokud se o něj dobře staráme, vydrží nám spousty let. Po letech dřevo začíná pracovat a mají na něj vliv různé vnější jevy. Jak se o dřevěný nábytek správně postarat?
Vyvarujte se vyšší vlhkosti
Dřevo se chová podobně jako houbička na nádobí. Nasává veškerou vlhkost z okolního prostředí. Nikdy nedávejte do blízkosti vašeho dřevěného nábytku vařiče, difuzéry ani klimatizace. Když se vylije pití na nábytek okamžitě jej vysušte. Prodloužíte si tak jeho životnost.
Vyvarujte se vysokým teplotám
Nábytku vadí nejen vysoká vlhkost, ale také vysoké teploty. Velké teplo dřevo velmi vysušuje a deformuje – začne praskat. Neumísťujte tepelné zdroje, jako je krb, topení, elektrické přímotopy do blízkosti dřeva.
Jak na čištění dřevěného nábytku
Nejlepším pomocníkem proti prachu je jablečný ocet. Šálek vody smíchejte s dvěma lžícemi octa. Důkladně směs promíchejte, namočte hadřík a důkladně vyždímejte. Hadřík by měl být spíše vlhký, aby se do dřeva nedostávalo příliš vlhkosti.
Jak na leštění nábytku
Nekupujte si zbytečně drahé leštící prostředky. Bude vám stačit to co máte doma. Domácí leštěnku vyrobíte směsí z jedné lžíce olivového oleje a trochy soli. Směs aplikujte na vlhký hadřík a vetřete do dřevěného nábytku. Krystalky soli odstraní prach a olivový olej dodá nábytku lesk.
Jak dále prodloužit životnost dřevěného nábytku
Nábytek by se měl jednou za čas natřít olejem. Pro ošetření dřeva je skvělý lněný nebo olivový olej. Díky oleji se vytvoří ochranná vrstva, která nepropustí vlhkost a zároveň nedojde k vysušování dřeva.
Hrnek olivového oleje smíchejte s pár kapkami vonné esence. Směs nalije do rozprašovače a po jeho aplikaci rozetřete hadříkem po nábytku.
Takto ošetřujte dřevěný nábytek jednou za půl roku.
Foto: Shutterstock, zdroj: texasfurniturehut, TheKitchn