Ceny za energie se zvyšují a lidé hledají způsoby jak ušetřit. Mnozí se vzdávají většího tepla v jednotlivých místnostech a další snižují teplotu vody v bojlerech. Při snižování teploty myslete na vaše zdraví. Teplota vody by neměla klesnout pod 50 °C.
Nižší teplot vody v bojleru a vliv na zdraví
Pokud snížíme teplotu vody v bojleru na hraničních 45 °C nebo méně, riskujeme množení bakterie druhu Legionella. Tato bakterie způsobuje onemocnění s vysokou horečkou, respirační potíže a může dojít až k selhání ledvin. Bakterie se množí v rozmezí teplot od 25 °C do 45 °C. Studená voda by měla být opravdu studená, tedy pod 25 °C a teplá voda by měla přesáhnout 50 °C.
Bakterie se usazují i ve starších vodovodních trubkách. Zvyšte jednou za čas teplotu vody na maximum a prožeňte jí všemi směry. Tak se usazené bakterie rozhodně zbavíte.
Nastavení bojleru
Jak tedy ušetřit na ohřevu teplé vody jiným způsobem?
Pokud nevíme jakou teplotu nastavit, řiďme se ročním obdobím. V létě se udává jako nejlepší teplota 50 – 55 °C. Naopak v zimě zvyšte teplotu na 60 °C a výše. Doporučuje se teplota maximálně do 65 °C. Vyšší teplotou pak riskujeme možné opaření. Čím teplejší voda je, tím se také víc usazuje i vodní kámen, používané plochy se tak mohou zanášet.
Při instalaci bojleru myslete také na jeho umístění. Nejlepší je mít bojler co nejblíže u zdroje, tedy někde mezi koupelnou a kuchyní. Vhodným umístěním tak eliminujete možné tepelné ztráty.
Zohledněte také vhodnou velikost bojleru. Jedna osoba využije až 100 l vody denně pro každodenní činnosti spojené s využíváním vody. Čtyřčlenná domácnost tak spotřebuje 400 l vody, z toho cca 200 litrů teplé vody za den. Menší bojler než 200 l si pro rodinu nepořizujte.
Šetřit za každou cenu se nevyplácí. Rozhodně si dejte pozor na nastavení teploty v bojleru. Můžete tím ohrozit své zdraví, a to je k nezaplacení.
Foto: Freepik, zdroj: wcs-group,viessmann, designairinc, theintergasshop