Nezavírejte dveře od pračky. Snižujete tak její životnost

Je velmi zajímavé, kolik lidí svěřuje pračce své prádlo, aby svědomitě odstranili veškeré nečistoty, zbavili se všeho nežádoucího a krásně své svršky navoněli, přitom se v bubnu pračky může skrývat ten největší podíl nečistot a bakterií. Pokud chcete dbát o svou pračku správně, musíte se o ni dobře starat, především vědět, proč vás odér z jejích útrob občas ochromí a jak s ním zatočit. 

Správná péče, základ úspěchu

Pokud jste přesvědčeni o tom, že pračce postačí, že vypere a tím spláchne veškerou nečistotu, jste na omylu. Několikrát měsíčně je vhodné zapínat programy na vyšší teplotu, tedy nad 60 stupňů. Nižší teploty nezabíjí všechny bakterie, které mohou v pračce vzniknout vlivem stálé vlhkosti a nedostatku vzduchu. Zároveň je dobré vymývat pravidelně buben pračky a minimálně jednou měsíčně pečovat také o těsnění i šuplík na prací prostředky. Se spárami si dejte zvláštní práci, vyřaďte jeden zubní kartáček a pořádně vyčistěte všechna místa, na která by se dalo snadnou zapomenout. Obzvláště háklivé na zachytávání nečistot je okolí gumového těsnění, které omyjte hadříkem stejně, jako celá dvířka.

Foto: Freepik

Konec zápachu!

Pokud vás při otevření pračky překvapí velice nepříjemný zápach, něco je špatně. Pochopitelně může být na vině vadná instalace sifonu, nebo jeho stáří, k čemuž budete s největší pravděpodobností volat opraváře. Závada však může být v něčem mnohem rutinnějším, až vás to samotné překvapí! 

Stačí si představit situaci, kdy po praní dvířka pračky zavřete – jednak vám mohou překážet nebo se bojíte, že se o ně někdo poraní. Přesně tato ohleduplnost je základní chybou, kterou zapříčiňujete, že pračka po praní dostatečně nevyschne a začnou se tam tvořit bakterie, po čase začne zapáchat. Nechávat otevřená dvířka se nejen doporučuje, ale přímo k tomu vybízí výrobci praček. 

Pro ideální péči můžete spustit speciální cykly, které některé pračky mají – tzv. servisní mytí. Tak se jednoduše zbavíte starších nečistot, především, pokud stále perete na nižší teploty. Pokud tím vaše pračka nedisponuje, jednoduše si pomozte octem, který nalijte do bubnu (zhruba 4 šálky) a nechte prát pračku na nejvyšší teplotu. Nepoužívejte ani prášek, ani jiné prostředky, ocet si skvěle vystačí sám!

Veškerou prevencí proti dalšímu zapáchání pračky je omezení zavírání jejich dvířek na minimum, především po pracím cyklu. Ideálně je nechávejte otevřená stále. Prodloužíte tak život vaší pračce a prádlo budete mít perfektně čisté a provoněné. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Apartmenttherapy, NewIdea