Topná sezóna je tady. Jak správně odvzdušnit radiátor, aby nebyl studený

I když jsou podzimní měsíce zatím hřejivější než obvykle, topení se brzy nikdo z nás nevyhne. Abyste ale zužitkovali využité energie naplno, je třeba mít celou topnou soustavu v top stavu, aby žádné teplo zbytečně neunikalo. Nečastější a zároveň nejjednodušší problém bývá vzduch v radiátoru. O tom jak ho poznáte, a především jak se ho zbavíte, se dočtete dále v textu.

Jak poznat, že by se měl váš radiátor odvzdušnit

Potřebu odvzdušnění poznáte poměrně snadno. Jako první ukazatel by mělo být nedostatečné topení daného radiátoru. Pokud tedy máte vytápění zapnuté a je vám stále zima, na vině může být právě vzduch v radiátoru.

Kromě omezeného topení můžete problém objevit i podle sluchu. Při zapnutí zavzdušněného radiátoru totiž uslyšíte bublání. Další stopu můžete objevit i při dotyku radiátoru. V případě, že je polovina horká a část studená, měli byste těleso odvzdušnit.

Odvzdušnění radiátoru krok za krokem

Odvzdušnit radiátor zvládnete hravě sami. Připravte si k tomu odvzdušňovací klíč, který seženete v každém kutilském obchodě, kyblík a hadr. Odvzdušňovací ventil naleznete nejčastěji v horní části radiátoru. Než k němu přiložíte klíč, umístěte pod něj kyblík, do kterého bude stékat vypuštěná voda.

Klíčem otáčejte velice pomalu, stačí ho jen nepatrně otočit a uslyšíte ucházející vzduch. V momentě, kdy začne vytékat voda, můžete ventil opatrně uzavřít. Otřete zbytky vyteklé vody a máte hotovo. Váš radiátor je odvzdušněn! Teď už jen vyzkoušet, zda řádně topí.

Foto: Shutterstock

Kdy radiátory odvzdušnit?

Názory na to, jak často radiátory odvzdušňovat, se poměrně liší. Všichni odborníci se ale shodnou na tom, že nejdůležitější je ho provést na začátku topné sezóny.

Během zimy pak lze doporučit alespoň ještě jednou odvzdušnění provést. Jeho potřebu poznáte podle povrchové teploty samotného radiátoru. Pokud se jeví nedostatečná, je na čase opět vytáhnout odvzdušňovací klíč.

Foto: Freepik, zdroj: Eonenergy, HomeServe