Podzim patří k měsícům, kdy se z lesů stává ráj houbařů. Ranní sluneční paprsky pronikají hustými hvozdy a vy přinesete domů plný košík voňavých hub, ještě před snídaní. Možná však při svých toulkách přírodou míjíte spousty chutných hub, které rostou přímo na dřevě.
Ideální do kuchyně
Hlívu ústřičnou dozajista znáte z pultů supermarketů. Má velice široké využití v kuchyni, protože jednak skvěle chutná, ale má také téměř zázračnou moc, co se týče zdraví. Její pozitivní vliv na imunitu je nezanedbatelný. Výhodou je, že hlívu není složité poznat, její výrazný klobouček připomínající ústřici vyrůstá z dřevin na okrajích lesa v hustých trsech.
Stejně, jako hlíva, je snadno rozeznatelný i kotrč kadeřavý, který roste na kořenech borovice a je pokládán za chuťově znamenitou houbu, kterou lze připravit, jako řízek, vyjímat se bude také v polévkách.
Jidášovo ucho, nebo také Bolcovitka, je houba výrazně připomínající ucho, která roste na keřích černého bezu nebo akátu. Jidášovo ucho sice není v chuti tolik výrazné, jako již zmíněné houby, ale do jídla se ho stejně přidávat vyplatí, protože má velice pozitivní vliv na imunitní systém a vysoký krevní tlak.
Krásná houba, kterou naleznete na pařezech, i když se brodíte sněhovou peřinou je penízovka sametonohá. Díky její odolnosti proti mrazu přináší chuť čerstvých hub do kuchyně v době, kdy lesy spí. Chutné kloboučky se využívají při vaření, navíc je penízovka rovněž velice zdravá.
Poslední z rodiny dřevokazných hub, které najdou uplatnění v kuchyni je sírovec žlutooranžový, o jehož výrazné barvě napovídá i samotný název. Sírovec roste na listnatých stromech, také v alejích a lze jej konzumovat, dokud je dostatečně měkký. Je nutno podotknout, že sírovec je mírně nakyslý, proto se před přípravou v kuchyni nechává vyluhovat.
Pro ocelové zdraví
Slyšeli jste někdy název Tráva říše nebes nebo Královská houba? Outkovka pestrá, kterou běžně naleznete na dřevinách v našich lesích je totiž zázračně léčivá houba s širokým využitím především v čínské medicíně. Pozor, houba není běžně jedlá, využívá se výhradně pro zdravotnické účely.
Na václavky opatrně
Od září do listopadu se v lesích setkáte s václavkou obecnou, která roste na kmenech v bohatých trsech, častěji je k nalezení u jehličnanů. Václavka je za syrova mírně jedovatá, proto je třeba ji vždy důkladně tepelně upravit a vodu, ve které se vařila, vylít. Václavky se využívají především k nakládání.
Držte se rady, že je vždy lepší sbírat houby, u kterých jste si jistí, že z nich nevzniknou žádné zažívací problémy, či něco horšího. Také naše doporučení berte, jako sumarizaci, která pro samotnou vycházku do lesa rozhodně nestačí. Zde je již nutné vzít do ruky atlas hub, ještě lépe pak zkušeného houbaře, který vám s prvním sběrem dřevokazných hub do vaší kuchyně poradí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Poradnaprozdravi, jaktak