Polštáře v domácnosti plní funkci nejen jako prostředek k pohodlnému spánku, ale stále častěji i jako komfortní prvek k sezení, příležitostnému odpočinku a jako dekorační předmět. Často ale přehlížíme samotnou údržbu a čištění polštářů. Pří špatném zacházení můžeme polštáře nejenom poškodit či zničit, ale můžeme si zadělat na případné zdravotní potíže.
Jak často prát polštáře?
Záleží na typu výplně. Některé polštáře je lepší držet od pračky dál, jiné můžeme vesele nacpat do pracího bubnu a další vyžadují speciální zacházení. Průměrně se doporučuje prát samotné polštáře (neřešíme povlaky) zhruba 3x do roka. V případě velkých polštářů na spaní minimálně jednou za dva měsíce. Dekorativní polštáře, které nejsou užívány k běžným potřebám, stačí prát jednou za půl roku.
Berme na zřetel, že se nebavíme o potazích. Ty měníme, v případě postele a pohovky, minimálně jednou za deset dní.
Polštáře se totiž velmi rychle stávají vynikajícím hotelem pro různé organismy a nečistoty, které bychom v domácnosti radši neviděli. Pot, kousky kůže, vlasy, řasy a jiný organický materiál je živnou půdou pro plísně, bakterie, roztoče, viry a jiné parazity. A my k nim každý večer přikládáme tvář a ústa. To není příjemná představa, že.
Typy pro správné praní
Běžné polštáře lze většinou vyprat v pračce na běžný program. Jsou ale výjimky, kdy je potřeba postupovat velmi obezřetně.
- Polštáře z běžného a prachového peří
Ujistěte se, zda lze tento polštář vůbec prát v pračce. Tato informace bývá uvedena na štítku. Následně zkontrolujte celistvost a švy polštáře, nesmí být nikde poškozen, aby peří neuniklo ven.
Perte na nejjemnější program, který pračka umožňuje. Pokud možno, přidejte do bubnu i pár kusů povlečení stejné barvy. To minimalizuje riziko poškození.
Vyprané polštáře sušíme v sušičce na nejdelší možný program a při nejnižší teplotě. Přidejte i pár suchých ručníků. Ty pomohou vytáhnout vlhkost a celý proces se velmi urychlí. Nejšetrnější, ale nejdelší, je samozřejmě sušení vzduchem.
- Pěnové polštáře
Pěnové výplně do pračky nepatří. Hrozilo by totiž jejich zničení a ztráta tvaru. Tento typ polštářů se musí nejdříve řádně vysát a následně vyčistit vlhkým hadříkem. Dejte pozor jaký přípravek na čistění používáte. Některé totiž mohou způsobit nevhodnou reakci s pěnovým materiálem a poškodit ho.
Na žluté skvrny existuje několik receptů
Žluté skvrny na polštáři nejsou nic jiného než zažrané nečistoty. Není potřeba se polštářů hned zbavovat. Existují totiž metody, jak se těchto skvrn účinně zbavit.
- Napusťte do vany horkou vodu polštáře do ní namočte. Následně přidejte dvě tablety do myčky. Řádně vše promíchejte a nechte do rána odstát. Vše pak řádně opláchněte čistou vodu a nechte uschnout.
- Zase ten ocet. Pokud se vám nechce plýtvat tablety do myčky, zkuste do vany nalít půl láhve octa a opět nechat do rána odstát. Pak už jen polštář vyperte v pračce, případně dočistěte ručně.
- Běžným receptem je i kombinace pracího prášku, půl hrníčku bělidla a půl hrníčku boraxu. Vše smíchejte s teplou vodou a polštář properte. Následně vyperte polštář dle návodu na cedulce.
Receptů bude jistě existovat více. Nicméně vám předkládáme ty, které máme osobně vyzkoušené. Přejeme hodně zdaru při praní polštářů.
Foto: Shutterstock, zdroj: TasteofHome, Express, ReadersDigest