Plastové kachničky do vany bývají oblíbenou zábavou dětí i některých dospělých. Roztomilé, žluté, gumové zvířátko příjemně zpestří koupání a zaženou případnou nudu. Napadlo vás ale někdy, že tyto hračky jsou i velmi nebezpečnou vodní kratochvílí?
Plastová zvířátka do vany byla v minulosti často podrobena zkoumavému oku vědeckých týmů. Zkoumaly se materiály použité na výrobu, dopady na životní prostředí, případně jejich ekologická likvidace. U všech těchto problematik jde spíše o dlouhodobé riziko. Stále častěji se ale objevují zprávy, které nám přibližují rizika, která nás zasahují daleko akutněji. Schválně zkuste někdy takovou plastovou hračku nožem rozpůlit. Uvidíte, s čím se koupete.
Kachničky jsou hnízdo zdravotních rizik
Proč tomu tak je? Plastové hračky nebývají vodotěsné a jsou velmi často duté. Je to z důvodu, aby mohli různě pískat, stříkat vodu, případně provádět jinou zábavnou činnost. Přes tyto otvory se do kachniček (a jiných hraček) dostává voda. Ta se zase velmi často obtížně dostává ven. Voda z vany je plná nečistot, bakterií, kousků kůže, vlasů a jiných nečistot. Ty se následně usazují v hračkách a kumulují se. Postupně tak v hračce vzniká malý ekosystém různých bakterií, virů, plísní a řas.
Ač se to nezdá, tato směsice může způsobit vážné zdravotní potíže. Zajímavý výzkum provedl Švýcarský federální institut vodní vědy a technologií, společně s Illinoiskou univerzitou. Cílem vědců byl výzkum baterií na povrchu plastových hraček do vany.
Kromě celé řady neškodných bakterií, plísní a virů, se nacházeli na plastových kachničkách i nebezpečné druhy způsobující kožní, zažívací, respirační a jiné infekční nemoci. Jmenovitě šlo například o bakterii pseudonomas aeruginosa, která vyvolává záněty močových cest, středního ucha a hnisání otevřených poranění. Navíc je velmi odolná proti běžným antibiotikům. Dalším překvapením byly bakterie legionely, které v extrémních případech mohou způsobit problémy s fatálním koncem.
Hračky dezinfikujte průběžně
Nejlepší prevencí je samozřejmě průběžná dezinfekce hraček. Není to nijak složité. Nejčastěji se používá obyčejné savo, které se zředí s vodou v poměru 1:5 (savo/voda). Případně se dá koupit i speciální savo na hračky. U těchto prostředků se vždy řiďte návodem. Pokud ale savem nedisponujete, tak stejně dobře poslouží obyčejný ocet. Ocet nařeďte s vodu 1:1 a ve výsledné lázni nechte hračky přes noc.
Hračky u batolat čistíme každý týden, u starších dětí 1x za měsíc.
Foto: Shutterstock, zdroj: Childrensmd, Today, Nature