Byt či dům. Obě varianty mají své klady i zápory

Otázka bydlení je tématem pro všechny a bude tomu tak asi napořád. Postavit si dům nebo koupit byt? Zrekonstruovat staré prostory nebo raději investovat do novostavby? Vzít si nákladnou hypotéku nebo zůstat navždy v nájmu a nikdy žádnou nemovitost nevlastnit? Otazníků ohledně bydlení existuje nespočet. Dnes se ale zaměříme na rozdíly mezi bytem a domem. Některé vás totiž při vybírání vysněného domova možná ani nenapadnou. Tak si dejte pozor, abyste později nelitovali.

Skutečně vyjde byt levněji?

Prvním aspektem, podle kterého pravděpodobně přednostně bydlení vybíráte, je jeho pořizovací cena. Zpravidla platí, že byt vás vyjde ve většině případů levněji než postavit nový dům. Při koupi bytu ale zvažte, zda do něj nebudete nakonec investovat více, než byste celkem utratili za nový dům.

Cenu také zásadně ovlivňuje lokalita. Byty najdete převážně ve městech, i když nejsou výjimkou ani bytové nebo panelové domy na vesnicích. Naopak pořídit si dům nebo snad dokonce volný pozemek ve městě je skoro nemožné. A když už nějaký najdete, vyjde vás pěkně draho.

Jakou preferujete lokalitu?

Preferujete-li město, třeba kvůli dojíždění do práce nebo větší dostupnosti služeb, pravděpodobně skončíte s nákupem bytu. Výhodně ho seženete například tak, že koupíte starší prostory a interiér si zrekonstruujete. Čím víc toho uděláte vlastními silami, tím více ušetříte.

Chcete-li naopak být od města v uctivé vzdálenosti a mít v blízkosti domova klid a dostatek zeleně, bude pro vás řešením spíše dům na vesnici. Pokud máte omezené finanční prostředky, zkuste hledat i ve větší vzdálenosti od velkoměst, kde jdou ceny s rostoucí vzdáleností rapidně dolů.

Kolik potřebujete prostoru?

Výrazným rozdílem mezi bytem a domem je také množství místa. I na to je tedy při rozhodování třeba brát ohled. Nejde přitom jen o úložný prostor na všechny vaše věci, ale také o počet pokojů.

V bytě budou pravděpodobně vaše děti sdílet společný pokoj. Dům naopak zpravidla nabízí místností více, náklady na jeho provoz jsou však několikanásobně vyšší, než je tomu u bytu. Buď tedy obětujete svůj komfort, nebo větší část příjmů.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na své domácí mazlíčky

Pro někoho možná úplně zbytečný aspekt, pro někoho zase naopak neodmyslitelná skutečnost. Jedná se o otázku domácích mazlíčků. Pokud se totiž rozhodnete pro pronájem bytu, je dost pravděpodobné, že v něm majitel nebude vůbec žádná zvířata tolerovat.

Když si byt koupíte, samozřejmě je jen vaše věc, jaké domácí mazlíčky si pořídíte. Pokud nebudou nějak výrazně rušit sousedy. Pro kočky i psy je však vždycky ideálnější rodinný dům, případně byt s předzahrádkou. Můžete je pustit na zahradu, kde se vyvenčí. Navíc při procházkách nemusíte svého pejska stále držet na vodítku jako je tomu ve městě, ale může si klidně volně pobíhat třeba po lese.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sobha, Boilerapartments