Zbavte se mastnoty v digestoři jednoduchým zákrokem. Filtr obnovíte za pár minut

Jak často čistíte digestoř? Někdy je tato činnost velice zanedbávaná. Přitom je velmi důležité udržovat digestoř čistou, aby plně fungovala.

Díky ní se zbavujeme v kuchyni pachu při vaření, mastnoty, kouře a nebezpečných toxinů.

Pokud je silně znečistěná, odvádí práci se slabým výkonem i slabou kvalitou.

Jak často čistit digestoř?

Pokud digestoři nevěnujete pravidelné čistění, může být její nárazové vyčištění o dost nepříjemnější. Hůře se pak zbavujete mastnoty. Nepravidelným čištěním se také může přehřát a poškodit.

Znečištění ovlivňuje také intenzita vaření. Pokud nevaříte moc často, filtr se moc nezanáší, tudíž není potřeba digestoř čistit nějak často. Pokud patříte mezi ty, kteří vaří opravdu každý den. Potom je třeba digestoř čistit minimálně jednou měsíčně.

Jak postupovat při čištění digestoře?

Digestoř prvně umyjeme zvenku přípravkem na nerezové povrchy nebo mýdlovou vodou, abychom vyčistili mastnotu.

Filtr

Filtr před jeho vyčištěním vyndejte z digestoře. Dejte stranou látkový filtr. Kovovou část filtru ponořte do lázně z jedlé sody, jaru nebo jiného odmašťovacího přípravku. Nechte chvilku působit a potom vyčistěte kartáčkem. Zbytky mastnoty dočistěte.

Pokud je textilní filtr znečištěný od mastnoty, vyměňte jej za nový. Nasaďte zpět na kovový filtr a namontujte zpět do digestoře.

V případě digestoře, která má odvod do komína vyměňte uhlíkový filtr cca jednou za půl roku.

Mřížka digestoře

Mřížku digestoře musíme také vyčistit – právě na ní se usazuje nejvíce mastnoty a nečistot v průběhu vaření. Odmontujeme jí a ponoříme do vodní lázně z mýdlové nebo jarové vody cca na 20 minut. Vyčistíme houbičkou nebo kartáčkem – záleží na tom, jak moc je mřížka znečištěná.

Pokud je nános opravdu velký, použijeme lázeň s jedlou sodou. Mřížku přelijeme vařící vodou z konvice a přidáme asi půl hrnku jedlé sody. Necháme působit čtvrt hodiny a vydrhneme kartáčkem nebo houbičkou.

Foto: Shutterstock

Vnitřní část digestoře

Vnitřní část digestoře vyčistíme také odmašťujícím prostředkem. Špatně přístupná místa můžeme umýt nepoužívaným kartáčkem na zuby.

Nezapomeňte při úklidu domácnosti na čištění digestoře. Pokud o ní budeme správně pečovat, prodloužíme její životnost a bude nám v kuchyni správně pracovat. Dbejte na její pravidelné čištění, abyste nemuseli čelit nánosy mastnoty, které se obtížně umývají.

Foto: Shutterstock, zdroj: Prolinerangehoods, TheSpruce