Procházky v lese jsou oblíbeným odpočinkem. Není divu, lehký pohyb v přírodě má příznivé účinky na tělo i duši. Na výlet do přírody jsme si o to víc zvykli v době, kdy jsme kvůli pandemii ani nikam jinam nemohli. V létě se navíc přidává k obyčejné procházce i sběr hub nebo třeba borůvek. V přírodě však můžeme narazit na klíšťata, před kterými bychom se měli chránit repelentem. Ten nás ale neochrání před klošem, který vypadá skoro stejně jako nebezpečné klíště. Je důvod se ho tedy obávat?
Kde můžete na kloše narazit
V české přírodě jsou k nalezení dva druhy kloše. Jeden se jmenuje kloš jelení. Toho najdeme spíše v srsti jelenů, daňků nebo srn. Tento druh nemá o člověka zájem.
Naopak druhý druh, který zatím ani nemá české jméno, nás dokáže potrápit. Lidově mu říkáme létající klíště. Odborný latinský název zní Lipoptena fotisetosa. Toto „létající klíště“ sice také nemá přílišný zájem o člověka, uvidíme ho však čím dál tím častěji poletovat po lese.
Na kloše narazíte v jehličnatých stejně jako v listnatých lesích. Vyhovují jim spíše nížiny, a tak se příliš nevyskytuje v horských oblastech. Nejaktivnější je kloš od června do října.
Jak kloše rozeznat
Pokud se na kůži uchytí kloš, není to nic příjemného, jelikož škábe a lze ho jen těžko setřást. Na konci nohou má malé drápky, kterými se zachytí i na oblečení. Jeho tělo je ploché a ochlupené. Celý kloš měří nejčastěji necelých 5 mm.
Kloš patří mezi stejný druh hmyzu jako mouchy. Na rozdíl od nich je ale o dost horší letec. Když totiž přistane na hostiteli, ztrácí svá křídla. Ty se odlomí a kloš se přichytne k srsti nebo i k oblečení či kůži malými drápky.
Proč není třeba se bát
Jak již bylo řečeno, kloš po přistání ztrácí svá křídla. Proto když na vás přistane, je prakticky jisté, že se jedná o nového jedince, který ještě na jiném tvorovi nebyl. Tím pádem je vysoce nepravděpodobné, že by na vás kloš mohl přenést nějakou nemoc na rozdíl od klíštěte.
Kloš se živí krví, ta lidská ho však příliš neláká. Pokud vás kloš kousne, udělá to spíše v případě, kdy se například zachytí pod oblečením a neví, jak uniknout. Takové štípnutí pak po pár dnech zmizí. Kloš je tedy spíše jen otravný a bát se ho v lese nemusíte.
Foto: Shutterstock, zdroj: Arthropodafotos