Pěstujete na své zahradě ovocné stromky? Pokud ano, určitě chcete, aby vám stromy přinášely každý rok krásnou, kvalitní a velkou úrodu. Právě díky pravidelnému hnojení zajistíme kvalitní plody. Nově vysazené ovocné stromky se vám pak také odvděčí dřívější první úrodou.
Stromy v průběhu roku vyčerpají z půdy velké množství živin, které potřebují na jejich růst a plody. Proto je třeba pravidelně přihnojovat organickým hnojivem. Průmyslové hnojivo se doporučuje používat jen jako doplněk, protože způsobuje tzv. hladovou půdu. V takové půdě se neudrží ani živiny ani vláha. Jaká hnojiva, kdy a jak tedy použít?
Hnojiva
Stromy hnojíme v základě organickými a minerálními hnojivy. Hnojiva organická jsou kompost, hnojůvka, fekálie, zelené hnojení nebo chlévská mrva. Hnojení je dál možné doplnit o minerální hnojiva (draselná a fosfátová). Nemusíte zakládat doma kvůli tomu kompost nebo shánět hnůj. Kvalitní granulovaná a jinak zpracovaná hnojiva můžeme koupit v obchodech pro zahradu.
V minerálních hnojivech jsou obsaženy přirozené soli nebo minerální sloučeniny. Minerální hnojiva dodávají rostlině živiny, které může hned využít. Nejrozšířenější jsou dusíkatá, fosforečná a draselná hnojiva.
Umělá hnojiva použijeme nejdříve za měsíc od výsadby ovocného stromku. Dejme pozor na jeho časté použití, abychom nevytvořili tzv. hladovou půdu.
Kdy hnojit
Důležitým faktorem při hnojení je dodržovat období, ve kterých stromky přihnojujeme. V průběhu roku hnojíme třikrát. Poprvé přidáme hnojivo na začátku dubna, kdy tím posilujeme růst stromu. Po druhé hnojíme po odkvětu stromu, aby se posílily listy a rostoucí plody. Potřetí hnojíme po úrodě, abychom zajistili kvalitní plody na příští rok. Minerální hnojiva použijeme na jaře, kdy kypříme půdu. Jsou totiž rozpustná ve vodě a hrozí tak jejich vyplavení.
Jak hnojit
Hnojivo se zapracuje lehce pod povrch půdy. Nikdy nedáváme hnojivo blízko kmenu, ale spíše blíže korunám stromů – tj, ve větší vzdálenosti od kmene. Čím starší ovocný strom je, tím více hnojiva budeme potřebovat.
V případě hnojení rašelinou nebo chlévskou mrvou dbáme na to, aby byly zetlelé. Tím získají stromy dostatečné živiny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Deník, Zahrádkář