Mandelinka je noční můrou každého zahrádkáře, který pěstuje brambory. Jde o zcela malého broučka, kterého si nespletete, protože disponuje pruhovanými krovkami. Díky nim je docela nápadná a s ničím nezaměnitelná. Bohužel je pro lilkovité rostliny pohromou. Zůstává nám tu tedy jedna a ta samá otázka, jak jim čelit?
Snažte se zahnat mandelinky a další škůdce přírodní cestou
Sice by byly chemické postřiky velmi efektivní, ale tím hubíte i další organismus a můžete jimi i poškodit rostliny a vsakují se do půdy. Místo toho se obraťte na domácí postřiky nebo přírodní typy postřiků. Neměli byste ani podceňovat samotou prevenci. Mezi níž se řadí i střídání plodin, pokrývání záhonů fólií a mezi nejefektivnější patří vysazování rostlin, které odpuzují škůdce.
Mandelinkám nejvíce vadí kopr, tymián, měsíček, křen, šalvěj, máta, řebříček nebo celer a vlaštovičník. Plodiny můžete zasadit i mezi bramborami. Pojďme si ukázat pár lehce vyrobitelných postřiků!
1. Mýdlový roztok proti mandelinkám
Mezi nejoblíbenějšími a nejrychlejšími postřiky je velmi jednoduchý mýdlový postřik. Dřív byste se u toho i trochu zapotili, protože se muselo mýdlo nastrouhat a v horké vodě zcela rozpustit. Dnes si potřebné množství prostě napumpujete do láhve a zamícháte.
Nachystejte si dva a půl litrovou nádobku a dejte do ní jednu lžíci tekutého mýdla. Dobře mýdlo rozmíchejte a roztok nalijte do rozstřikovače. Postřik se musí aplikovat rovnoměrně ze všech stran. Nejlépe uděláte, když počkáte na večer, protože odpoledne by se mohly za slunce spálit listy. Takže byste si nepomohli!
2. Najděte sodu a ocet a mandelinka nemá šanci!
Aplikovali jste mýdlový postřik a nezabral tak, jak jste si představovali? Pak vyzkoušejte mnohem silnější postřik ze sody a octa. Opět do 2,5 litrové nádoby si nachystejte vodu, 25 g jedlé sody a 25 ml octa. Vše dobře rozmíchejte a rozpusťte, abyste mohli přírodní domácí postřik aplikovat. Opět počkejte na večer, kdy klesnou teploty a postřik aplikujte i ze spodní strany listů. Postřik opakujte po 2 – 3 dnech a snažte se zasáhnout larvy i brouky.
Existuje ještě něco silnějšího, co mandelinka nepřekoná?
Možná to nevíte, ale bylo zjištěno, že mandelinka je sama o sobě velmi jedovatá. A dost jasně na to poukazují její pruhy na zádech. Pokud se na broučka podíváte pozorněji uvidíte i na larvě červené zabarvení a pruhy, které značí tyto vlastnosti. A dokonce i značně smrdí! Tuto jejich vlastnost můžete využít proti nim.
Udělejte si postřik z mandelinek
Posbírejte je do lahví (ale předtím je humánně usmrťte), přilijte vodu a láhev zavíčkujte — nechte vše stát na slunci 5 – 6 dní. Jakmile brouci klesnou ke dnu, je postřik hotový. Přeceďte ho a nařeďte. Na jeden litr nálevu patří dva litry vody. Postřik aplikujte i opakovaně, dokud se nezbavíte všech jedinců a larev.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ncbi, Morningchores