Vejdeme do bytu a přivítá nás vlhkost ve vzduchu. V rohu místností se začínají objevovat malé flíčky nebo je vidět na stěně drobné, vatovité chomáčky. Co to znamená? Znamená to problém zvaný plísně.
Plísně přicházejí nenápadně a rychle se šíří. Pokud při jejich prvotním výskytu nezjednáte urychleně nápravu, není pak lehké se jich zbavit. Použití dostupných chemických prostředků má však jen dočasný efekt. Jak se zbavit plísní navždy?
Plísně jsou mikroorganismy staré asi 300 miliónů let. Zařazují se do říše hub. Jsou všude kolem nás, ve vodě, v půdě i ve vzduchu. Některé z nich dokonce člověk využívá ve svůj prospěch. Příkladem je penicilin.
Výskyt plísní v bytě však žádoucí není. Zvýšená koncentrace plísní poškozuje zdraví člověka.
Co je příčinou vzniku plísní v domácnostech a jak se jich zbavit?
Důležitým faktorem pro vznik plísní je jednoznačně vlhkost. Ideální vlhkost v obytných místnostech se uvádí mezi 45 – 60 procenty. Pokud je vyšší, hrozí riziko vzniku plísní.
Říká se, že nejčastěji se plísně vyskytují ve vlhkém prostředí koupelen a kuchyní. Není to však pravidlem, plíseň můžete objevit kdekoliv. Vliv má i nedostatečná cirkulace vzduchu. Proto se plísně mohou vytvořit po celém bytě. Najdete je tedy i za skříněmi, které jsou příliš blízko u zdi.
Pro člověka jsou nebezpečné jejich spory – mykotoxiny. Ty negativně působí na imunitní systém a některé jsou karcinogenní. Proto je nutné zjistit a vyřešit příčinu vzniku plísní v bytě a tím zamezit jejich dalšímu růstu.
Spory plísní se rychle šíří a brzy se mohou objevit i na nábytku a oblečení. Způsobují zdravotní problémy. Vyvolávají mykoalergózy, což je stav přecitlivělosti na spory plísní. Dochází k podráždění spojivek i dýchacích cest, a to vede k alergiím a následně astmatu.
Pokud se vám na zdech, v rozích místností nebo na dřevěném nábytku objevují malé, barevné povlaky, značí to začínající výskyt plísní v bytě. Přitom je jedno, zda je plíseň černá, nažloutlá, bílá nebo hnědozelená. Nebezpečné jsou všechny. Je nutno co nejrychleji vyřešit příčinu vzniku plísní a již vzniklé plísňové mapy odstranit.
Jak se účinně zbavit plísní v bytě?
Existuje řada speciálních chemických prostředků na likvidaci plísní. Ty sice plíseň v tu chvíli zlikvidují, nevyřeší se tím však příčina vzniku plísní. Při použití chemie je nutné neodstraňovat mapy plísně předem mechanicky. Tím by se do ovzduší dostaly jejich spóry a plísně by se dál šířily. Prostředek na odstranění plísní pouze aplikujte podle návodu.
Pokud preferujete nad chemií raději babské rady, použijte ocet. Může být neředěný, anebo smíchaný s vodou v poměru 1:1. Rozprašovačem jej aplikujte na postižené místo a nechejte minimálně půl hodiny působit. Potom můžete odstranit zbytky plísně.
Je potřeba zdůraznit, že pokud se po prvotním odstranění plísně následně nevyřeší příčiny vzniku plísní, budou se nám plísně v bytě znovu objevovat.
Jak zabránit opakované kontaminaci místností plísněmi?
- kvůli lepšímu proudění vzduchu odsuňte nábytek od problematických zdí
- nutná je správná regulace teploty v bytě
- pozor na umělé zvyšování vlhkosti (například sušením prádla v bytě)
- celoročně je nutné zajištění dostatečného větrání
- pravidelně kontrolujte, zda do bytu nezatéká
- zamezte úniku vody ze spotřebičů (kapající kohoutek)
- zregulujte počet květin v bytě
- u rodinných domů je potřeba zamezit i průniku vlhkosti od země
- pokud je to možné, vyřešte venkovní zateplení objektu
- neméně důležitou nutností je i hygiena – tedy pravidelný úklid, včetně používání vhodných čistících i dezinfekčních prostředků
Úspěšný boj s plísněmi v bytě není jednoduchý. Jeho základem je pochopení příčin vzniku plísní. Následně je potřeba rizikové faktory eliminovat na minimum.
Nestačí tedy pouze vyhubit plísně chemickou cestou. Důležitá je prevence s cílem snížení rizik. Nutností je pravidelné větrání a správné vytápění bytu tak, aby se v bytě držela vlhkost v doporučovaných mezích. Jedině dodržením všech těchto postupů se dokážeme zbavit plísní definitivně.