Pozor na jedovaté pokojovky. Jsou nebezpečné pro děti i mazlíčky. Některé mohou způsobit i smrt

Mít dneska doma pokojové rostliny je pro většinu z nás naprostá samozřejmost. Rádi si jimi zdobíme parapety i poličky, díky jejich přítomnosti pak naše bydlení působí útulným dojmem. Ačkoli je pravda, že nám živé rostliny přináší radost a čistí vzduch, některé z nich jsou bohužel jedovaté.

Pokud tedy doma máte malé děti nebo domácí mazlíčky, měli byste se ujistit, jestli některé z těchto jedovatých rostlin náhodou nemáte doma i vy.

Difenbachie

Difenbachie je oblíbená pokojová rostlina, která si naši pozornost získává pro své velké listy a žlutobíle zbarvený vzor. Původem pochází z deštného pralesa, kde ji místní domorodci využívali k výrobě jedovaté tekutiny – do té potom namáčeli hroty svých šípů.

Foto: Patchplants.com

Pokud náhodou dojde k sežvýkání listu této rostliny, krystaly způsobí pálení krku a úst, dokonce může dojít k otoku krku a to vyvolá nejen znemožnění mluvení, ale může způsobit dokonce i smrt.

Klívie

Další oblíbenou pokojovou rostlinou, která se bohužel řadí na seznam těch jedovatých, patří i klívie. Její nejjedovatější částí je cibule, jedovatá je ale celá rostlina, která obsahuje alkaloidy, jež jsou nervovým jedem.

Foto: Pixabay.com

Kroton

Pro někoho možná neznámá pokojová rostlina, která se pyšní trochu zajímavým názvem. Kroton má obrovské barevně rozmanité listy, díky kterým nás dokáže zaujmout a v interiéru potom působí jako příjemný prvek.

Foto: Pixabay.com

Kroton se řadí do čeledi pryšcovitých, což znamená, že jeho mléčná šťáva je jedovatá. Alkaloidy obsažené v této šťávě jsou nebezpečnými nervovými jedy. Mezi příznaky otravy patří podráždění sliznice, zvracení a puchýře.

Brambořík

Brambořík je bezesporu oblíbená hrnková rostlina, kterou bychom našli v domácnostech mnohých z nás. Kvete od podzimu až do jara, takže nám dělá parádu opravdu dlouho. Bohužel i on, ačkoli na první pohled působí nevinně, patří mezi jedovaté květiny.

Foto: Pixabay.com

Hlíza bramboříku obsahuje saponiny, které účinkují jako spolehlivá projímadla a zajímavostí je, že v podobě prášku se k těmto účelům skutečně i dříve používala. Pokud dojde k požití hlízy, mohou se objevit prudké průjmy doprovázené křečemi, další komplikací je i ztráta tekutin a důležitých minerálů.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!