Hotel pro milovníky čaje a pohody. A také architektonický skvost

Japonský hotel s rozlehlou zahradou

Přestavba starého hostince u rybníka uprostřed města už byla vzhledem k technickému stavu původní budovy nevyhnutelná. Stavební zásahy se týkaly i samotných základů, na kterých byl vybudován zcela nový hotel, který je nyní zasazený do přírodního prostředí. Vstupte za dveře příjemného hotýlku s vůní cedrového dřeva.

Pokoje s výhledem do zahrady

Budova hotelu Naramachi je umístěna v centru japonského města Nara. Zatímco vnější průčelí je umístěno na rušné ulici naproti jezera, vnitřní blok vede do dvorní části. Zde byla vybudována slunná zahrada s dostatkem zeleně i typicky japonskými dekoračními prvky, jako je dřevěná pergola, oblázkové záhony nebo pečlivě geometricky upravené řádky rostlin. 

V přízemí hotelu nalezneme společné prostory a v dalších třech poschodích pokoje pro hosty. Architekti kladli velký důraz na propojení interiéru s exteriérem. Proto mají všechny pokoje velká prosklená okna vedoucí právě do zahrady. To zajišťuje přísun čerstvého vzduchu a klid na odpočinek nejen v noci.

Přestože vnější stěny pokojů jsou tvořeny z velké části velkoformátovými francouzskými okny, nechybí ani neprůhledné záclony, které poskytují hostům dostatek soukromí. 

Klasická struktura hotelu s typicky japonskými prvky

Vnitřní uspořádání ubytovacího zařízení vás patrně nepřekvapí. V přízemí nalezneme společenské prostory, reprezentační lobby bar a restauraci. Nechybí ani soukromé posezení v privátním baru a samozřejmě recepce. 

Navíc zde nalezneme i místnosti určené k trávení volného času typickým japonským způsobem. Dominantou prostoru jsou excentricky řešené paravány z cedrového dřeva, které opticky oddělují jednotlivé čajové posezení. V Japonsku se pití čaje řídí přísnými čajovými rituály a proto je věnována odpovídající pozornost také prostředí, ve kterém jej hosté mohou společně popíjet.

Ve společné jídelně můžeme posedět také u tradičního stolu s vnitřním otevřeným prostorem, kde vám kuchař či barman namíchá drink nebo připraví typickou japonskou specialitu přímo před vašimi zraky.

K nerušenému odpočinku a studiu dále patří hotelová knihovna, která nabízí posezení s výhledem na zahradu.

I moderní hotel lze vybudovat z tradičních materiálů

Autoři projektu dbali na to, aby byla stavba maximálně propojená se stávajícím prostředím. Japonci dbají na tradice ve všech ohledech a tohoto pravidla se rozhodli držet i při rekonstrukci hotelu Namarachi.

Na podlahách i stěnách byla použita tradiční hliněná omítka. Na střeše nalezneme ručně dělané tašky z pálené hlíny.

Zařízení je dělané ručně na míru
Foto: propagační materiály hotelu Naramachi

Vnitřní designové prvky jsou převážně z masivního dřeva. Volba padla na cedr, který je v okolí tradičně pěstovanou dřevinou. Nejedná se však pouze o banální dřevěné obložení podlahy a nábytek. Veškeré vybavení je vyrobeno na míru ručně mistry svého řemesla, a to od náročných ohýbaných sedátek až po poloprůhledné paravany v prostorách určených pro posezení u čaje.

Foto: propagační materiály hotelu Naramachi

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.